Equivariant reduction of matrix gauge theories and emergent chaotic dynamics
Matris ayar teorilerinin simetrik indirgenmesi ve kaotik dinamigi
- Tez No: 513784
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN KÜRKCÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezde, ilk olarak kütle deformasyonu taşıyan Yang Mills matris ayar teorilerine odaklanıldı. Bu modelin kütle bozunumlu potansiyelinin ekstremumu olan fuzzy 4- küre konfigürasyonları ile sicim teorisi kaynaklı matris teorileri, örnegin BFSS mo deli, ile ili¸skisi ana hatlarıyla ortaya konuldu. U(4N) ayar simetrisini ta¸sıyan bir modelden ba¸slıyarak, SU(4) simetrik salınım modlarını elde ettik. N = 16(n+1)(n+2)(n+3), (n = 1;...; 5) matris mertebelerindeki fuzzy 4-küreler üzerinde iz işlemi yapılarak, bu mertebelere denk düşen düşük enerjili etkin eylemleri hesapladık. Faz uzayı degişkenlerinin Hamilton hareket denklemlerini nümerik metotlar ile çözüp Lyapunov üstlerini de elde ettik. Bu bilgilerin ışıgında ilgili düşük enerjili etkin eylemlerin kaotik dinamigi olduğu sonucuna vardık. Son olarak, Öklidyen zaman iminde düşük enerjili etkin eylemlerin 1 + 0 boyutta bulunan tipik yapıda instanton çözümleri taşıdıgını da gösterdik.
Özet (Çeviri)
In this thesis we focus on a massive deformation of a Yang-Mills matrix gauge theory. We first layout the essential features of this model including fuzzy 4- sphere extremum of the mass deformed potential as well as its relation with string theoretic matrix models such as the BFSS model. Starting with such a model with U(4N) gauge symmetry, we determine the SU(4) equivariant fluctuations modes. We trace over the fuzzy 4-spheres at the matrix levels N = 1 6(n + 1)(n + 2)(n + 3), (n : 1; 2 : : : 5) and obtain the corresponding low energy effective actions(LEA).This reduction over fuzzy 4-sphere breaks the U(4) gauge symmetry down to U(1) × U(1), which is further broken to Z2 × Z2 by the Gauss Law constraint on the gauge fields. We solve numerically the Hamilton's equations of motions for the corresponding phase space variables and using the latter obtain the Lyapunov exponents, from which we conclude the presence of chaotic dynamics in the LEA. Finally in the Euclidean time, we also find that the reduced LEA's have kink solutions with topological charges in Z2 × Z2