Köseler-Tepecikköy (Gebze-Kocaeli) dolayının jeolojisi ve sedimantolojisi
- Tez No: 513785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖNALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kocaeli ili Gebze ilçesinin kuzeydoğusunda Köseler-Tepecik köyleri dolayında yapılan jeoloji incelemelerinde, Mesozoyik ve Senozoyik'e ait tortulların yayılım gösterdikleri belirlenmiştir. Stratigrafinin çıkarılması, fasiyeslerin saptanması ve ortam tespitinin yapılması ve çalışma alanında yüzeyleyen dolomitlerin oluşum modelinin belirlenmesi amacıyla alandan ölçülü stratigrafi kesitleri alınmıştır. Çalışma alanının 1/10.000 ölçekli jeoloji haritası yapılmış ve transgresif olarak başlayan, regresif özellikle biten Triyas istifinde üç formasyon ile altı üye tanımlanmıştır. Demirciler Formasyonu killi kireçtaşı ve mikritik kireçtaşı ardalanmalı olup, Skitiyen yaşlıdır. Sekliburun kireçtaşı üyesi ve Köseler dolomit üyesinden oluşan Ballıkaya Formasyonu, Anisiyen yaşlıdır. Tepeköy Formasyonu dört üyeden oluşmuştur. Anisiyen yaşlı Küçükburun üyesi, gri yumrulu görünümlü kireçtaşından ibarettir. Kuşça üyesi Ladiniyen yaşlıdır ve kırmızı renkli yumrulu mikritik kireçtaşından oluşmuştur. Köytepe üyesi, Halobia'lı şeyllerden oluşmuştur ve Karniyen yaşlıdır. Bakırlıkıranı Üyesi ise, Karniyen yaşlı sarı renkli kumtaşlarından ibarettir. Triyas üzerine açılı diskordansla gelen Üst Kretase yaşlı Kutluca Kireçtaşı, bol Rudist'li ve krem-kırmızı renklidir. Paleosen-Alt Eosen yaşlı beyaz- krem renkli killi, marn ara tabakalı kireçtaşından oluşan Şemsettin Kireçtaşı, Kutluca Kireçtaşı ile yanal ve düşey geçişlidir. Kuvaterner, çalışma alanının güneyinde yer alan çakıl, kum, ince materyalden oluşan alüvyonlarla temsil edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Field studies in the vicinity of Köseler-Tepecik villages northeast of Gebze, Kocaeli, have revealed seiments of Mesozoic and Senozoic age. In order to describe the stratigraphy, establish the facies and depositionsl environment and determine the model of dolomite formation, stratigraphic sections were measured in the area. Geological mapping was carried out at a scale of 1/10.000. Triassic beginning as transgressive and ending as regressive has been divided into three formations with six members. The Scythian Demirciler Formation consists of alternating beds of clayey limestone and micritic limestone. The Ballıkaya Formation divided into Sekliburun limestone member and Köseler dolomite member is of Anisian age. Tepeköy Formation consists of four members. The Anisian Küçükburun member is made up of gray, rounded micritic limestone. The Ladinian KUşça member consists of red colored, rounded micritic limestone. Köytepe member consists of Halobia bearing shales and is of Carnian age. The Carnian Bakırlıkıranı member consists of yellow colored sandstone. The upper Cretaceous Kutluca Limestone overlies Triassic with angular unconformity and is of abundant Rudistids bearing cream-red colored limestone. Şemsettin Limestone is of Paleocene-lower Eocene age and consists of white, cream colored clay, marl interbedded with limestones vertically and laterally into the Kutluca Limestone. Quaternary alluvium of locally derived, poorly consolidated gravels, sands, and fines mantle south of the study area.