Klinik örneklerden izole edilen candida türleri ve antifungal duyarlılıkları
Species distribution and antifungal susceptibility of candida SPP isolated from clinical samples
  1. Tez No: 513807
  2. Yazar: OKAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN AYAŞLIOĞLU AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Candida türleriyle oluşan nozokomiyal enfeksiyonlar giderek artan bir önem kazanmaktadır. Kandida enfeksiyonlarında tür düzeyinde tanımlanma ve antifungal duyarlılık sonuçları etkin bir tedavi için önem taşımaktadır. Çalışmamızda Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde klinik örneklerden izole edilen Candida türlerinin dağılımı ve antifungal duyarlıklık sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, laboratuvarımıza 1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2017 tarihleri arası gelen klinik örneklerden izole edilen toplam 258 suş çalışmaya alınmış ve retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Candida cinsi mayaların tür düzeyinde tanımlanması ve antifungal duyarlılıklarının belirlenmesinde ise VITEK®2 Compact (bioMeriéux, Fransa) otomatize sistem kullanılmıştır. Candida cinsi maya izole edilen 258 klinik materyal çalışmaya alınmıştır. Bu örnekleri, 29'u kan kültürü, 229'u ise ise kan dışı örnekler (idrar, balgam, yara kültürü, trakeal aspirat vb.) oluşturmaktadır. Candida suşlarının 151'i (%58.5) C. albicans, 107'si (%41.5) non-albicans türler olarak tespit edilmiştir. Candida türlerinin dağılımı; 151 (%58.5) C. albicans, 42 (%16.2) C. parapsilosis, 21 (%8.1) C. tropicalis, 19 (%7.3) C. glabrata, 12 (%4.7) C. kefyr, 5 (%2) C. lusitane, 3 (%1.1) C. krusei, 2 (%0.8) C. dublinensis, 2(%0.8) C. famata, 1 (%0.4) C. sphaerica olarak bulunmuştur. Tüm izolatların antifungal direnç oranları sırasıyla; flukonazol %5, vorikonazol %2, kaspofungin %2.8, mikafungin %7.3, amfoterisin B %8.9, flusitozin %1.1 olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak, son yıllarda non-albicans türlerin ve antifungal direnç oranlarının artması sebebiyle Candida cinsi mayaların tür düzeyinde tanımlanması ve antifungal duyarlılık testlerinin yapılması önem arz etmektedir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar, etkin bir tedavinin düzenlenmesi ve ileride yapılacak çalışmalar için yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Nosocomial infections caused by Candida species are becoming increasingly important. Distribution of Candida species isolated and antifungal susceptibility results are necessary for effective treatment. In our study, it was aimed to evaluate the antifungal susceptibility and the distribution of Candida species isolated from different clinical samples of patients admitted to Kırıkkale University Medical Faculty Hospital. For this purpose, a total of 258 strains isolated from clinical samples between January first, 2016 and December 31th, 2017 were included in the study and has been retrospectively evaluated. VITEK®2 Compact (bioMeriéux, France) automated system was used to identify Candida species at species level and to determine antifungal susceptibilities. Candida species isolated from 258 clinical materials were included in the study. These samples include 29 blood cultures and 229 non-blood specimens (urine, sputum, wound culture, endotracheal aspirate, etc.). Of the Candida strains, 151 (58.5%) were C. albicans, and 107 (41.5%) were non-albicans species. The distribution of Candida species was as follows; 151 (58.5%) C. albicans, 42 (16.2%) C. parapsilosis, 21 (8.1%) C. tropicalis, 19 (7.3%) C. glabrata, 12 (4.7%) C. kefyr, 5 (2%) C. lucitane, 3 (1.1%) C. krusei, 2 (0.8%) C. dublinensis, 2 (0.8%) C. famata, 1 (0.4%) C. sphaerica. Antifungal resistance rates of all isolates were determined as; 5% for flukanazol, 2% for voriconazole, 2.8% for caspofungin, 7.3% for micafungin, 8.9% for amphotericin B, 1.1% for flucytosine. In conclusion, due to the increase of non-albicans species and antifungal resistance rates, identification of Candida species and antifungal susceptibility tests is important. We think that these results obtained in our study will be a guide for future studies and empirical treatment arrangements.