Retinal ven kök tıkanıklığına sekonder gelişen maküla ödeminde intravitreal aflibercept ve ranibizumab tedavilerinin etkinliklerinin ve güvenirliklerinin karşılaştırılması
Comparison of efficacy and reliability of the intravitreal aflibercept and ranibizumab therapy in patients with macular edema secondary to central retinal vein occlusion
- Tez No: 513856
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NURİ ELÇİOĞLU, DR. SELİM BÖLÜKBAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Amaç: Retinal ven kök tıkanıklığına (RVKT) sekonder gelişen maküla ödeminde(MÖ) intravitreal ranibizumab (İVR) ve aflibercept (İVA) tedavilerinin etkinliklerini ve güvenirliklerini karşılaştırmak Gereç ve yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi retina birimde RVKT'ye sekonder gelişen MÖ ile tedavi gören 50 hastanın dosyaları geriye dönük olarak incelendi. Hastalar aldıkları tedaviye göre iki gruba ayrıldı: İVA grubu ve İVR grubu. Hastalara üç aylık yükleme dozu sonrası pro ne nata(PRN) rejimiyle tedavi uygulandı. Hastaların başlangıçta ve her enjeksiyon sonrası optik koherens tomografi (OKT) görüntülerinden merkezi maküla kalınlıkları (MMK) ve anotomik bulguları, ödem türleri, dosyalarından en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (EİDGK), katarakt gelişimleri, göz içi basınç değişimleri not edildi. Bulgular: Her iki grupta da 25 hastanın 25 gözü incelendi. İVR grubunda yaş ortalaması 63,76 ± 10,77 yıl iken İVA grubunda 64,92 ± 10,31'idi. İVR grubunda kadın erkek oranı 13/12 iken İVA grubunda 14/11 saptandı. İVR grubunda 6 hasta iskemik tip RVKT iken, İVA grubunda bu sayı 5'ti. İVR grubunda hastaların %68'inde hipertansiyon, %20'sinde diyabetes mellitus, %52'sinde hiperlipidemi varken, İVA grubunda %72'sinde hipertansiyon %24'nde diyabetes mellitus, %48'inde hiperlipidemi saptandı. İVR grubunda ortalama enjeksiyon sayısı 4,40 ± 1,15, İVA grubunda 3,88 ± 0,83 saptandı. Başlangıç EİDGK İVR grubunda 1,47 ± 0,76 logMAR, İVA grubunda 1,62 ± 0,56 logMAR saptandı. Başlangıç MMK İVR grubunda 667,52 ± 234,45 µm, İVA grubunda 662,64 ± 237,76 µm saptandı. Gruplar demografik açıdan benzerdi (p>0,05). Altı aylık takip süresince EİDGK kazanımı ve MMK azalması açısından her iki gruptaki değişim istatiksel olarak anlamlı bulundu (sırasıyla p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: To compare of efficacy and safety of intravitreal ranibizumab (IVR) and intravitreal aflibercept (IVA) injections in patients with macular edema (ME) secondary to central retinal vein occlusion (CRVO) Materyal and methods: 50 eyes of 50 patients which were treated at Department of Retina Okmeydanı Research&Traning Hospital, University of Health Science were reviewed retrospectively. The patients were divided into two groups according to treatment they recieved: IVA group and IVR group. The patients were treated with three monthly injections followed-up PRN regimen. At baseline and after every injections best-corrected visual acuity (BCVA), central macular thickness (CMT), anatomical findings, edema types, cataract development, intraocular pressure changes were noted from optical coherence tomography (OCT) images and patients files. Results: 25 eyes of 25 patiens were studied in both groups. The mean age in IVR group was 63,76 ± 10,77 years, while it was 64,92 ± 10,31 years in IVA group. The ratio of female to male in IVR group was 13/12, while it was 14/11 in IVA group. In the IVR group 6 patients were ischemic type CRVO, whereas in the IVA group it was 5. In the IVR group, 68% of the patients had hypertension, 20% had diabetes mellitus and 52% had hyperlipidemia. In the IVA group, 72% of the patients had hypertension, 24% had diabetes mellitus and 48% had hyperlipidemia. The mean number of the injections was 4,40 ± 1,15 in IVR group, while it was 3,88 ± 0,83 in IVA group. The initial BCVA was 1,47 ± 0,76 logMAR in the IVR group and 1,62 ± 0,56 logMAR in the IVA group. The groups were similar in terms of baseline characteristics (p>0,05). The changes in BCVA and CMT were statically significant in both groups during the 6-month follow-up (p0,05).