Sanat eğitiminde renk ve renk öğretim yöntemleri
- Tez No: 51387
- Danışmanlar: PROF. ABDULLAH DEMİR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET“Sanat Eğitiminde Renk ve Renk Öğretim Yöntemleri”adı altında yapılan bu tez üç bölümden oluşur. Bu bölümlerde yer alan konular, güzel sanatlar eğitimindeki grafiksel gelişim basamağına göre öğretime uygun olan öğrencilere yöneliktir. Birinci bölümde, öğrenciler, rengin ne olduğunu öğrenirken, fiziksel sistemde rengin nasıl oluştuğunu, fizyolojik sistemde rengin oluşumunu ve rengi nasıl gördüğümüzü öğreneceklerdir. Aynı zamanda bu bölümde rengin psikolojideki yeri ve önemini kavrayacaklardır. İkinci bölümde ise renk çemberinden yola çıkarak, renk zıtlıkları ve bunların öğretim yöntemleri bulunur. Bu yöntemler içerisindeki teknikler kavranılacak konuya göre değişmiş ve çoğalmıştır. Bu bölümde öğrencilerin renk ilişkilerini öğrenmeleri ve çalışmalarında rengi nasıl kullanmaları gerektiği vurgulanmıştır. Üçüncü bölümde ise nitelikli bir kompozisyonun kurulması için gereken konulardan sözedilmiştir. Bu konular, renk uyumu, renk-form ilişkisi, renk- işlev ilişkisi, renk-malzeme ilişkisi adı altında anlatılmıştır. Renk uyumunda, çeşitli armoni sistemlerinden, renk-form ilişkisinde, renk ve formun birbiri için ne kadar önemli olduğundan söz edilmiştir. Renk-işlev ilişkisinde Bauhaus Sanat Okulu'nun ilkelerinden sözedilmiş, yaratma sürecinde kullanılan renklerin işleve uygun olması gerektiği vurgulanmıştır. Renk-malzeme ilişkisinde konu, malzeme seçiminin önemi, malzemenin renginin önemi aynı zamanda ikisinin beraber kullanımında temel işleve bağlı kalarak uyarlanması gerektiği şeklinde anlatılmıştır. Bu bölümde renkten, resmin malzemesi olarak söz edilirken, tekniğin de önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT This study, titled as“Color and Methods of Teaching Color in Art Education”consists of three chapters. Topics are targeted to students who have adequate background in art education. The first chapter covers what color is and how it is produced physically and physiologically, how it is perceived. The place and importance of color in psychology is also presented. The second chapter presents the teaching methods of color contrasts on the basis of color circle. Methods are tailored according to desired outcome of education. Interaction of colors and how to apply color is given. Chapter three covers topics about color composition. These topics are Color Harmony, Color-Form; Color-Function; Color-Material interactions. Various harmony systems are introduced. Importance of color and form interaction is emphasized. Principles of Bauhaus is presented within the topic of Color-Function interaction. It is pointed out that in the process of artistic production choice of colors should be appropriate for the aimed function. Importance of material choice is pointed out. It is stressed that material-color interaction should be considered within the basic functions of color. This chapter considers color as a material of painting. Coloring Technique is also covered in this chapter.