Kojenerasyon ve trijenerasyon sistemlerinin kullanılabilirliği ve ekonomik analizi
Usability of the cogeneration and trigeneration system and economic analysis
  1. Tez No: 513863
  2. Yazar: ÜMİT ÇEĞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR BAKIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dünya nüfusunun artması ile birlikte insanların enerji tüketim ihtiyaçları da artmıştır. Bu nedenle insanoğlu artan enerji ihtiyaçlarını karşılamak için alternatif enerji kaynakları aramışlardır. Birçok yatırımcı, yatırım yaparken birincil enerjiden tasarruf etmeyi amaçlamışlardır. Bu doğrultuda yapılan piyasa araştırmaları ve fizibilite çalışmaları yatırımcıları konvansiyonel sistemler yerine birleşik ısı-güç sistemlerine yönlendirmektedir. Birleşik ısı-güç sistemleri, tek bir ısı kaynağı kullanılarak enerjinin birden fazla formunun elde edildiği sistemlerdir. Bu sistemler hem birincil enerji açısından hem de ekonomik açıdan tasarruf sağlamaktadır. Özellikle kapasiteleri yüksek olan tesisler için uygun olan birleşik ısı-güç santralleri son zamanlarda birçok yatırımcı tarafından tercih edilmektedir. Bu çalışmada, örnek uygulamalar ile kojenerasyon ve trijenerasyon sistemlerin enerji ve ekonomik analizleri yapılmış, sistemler ve elemanları hakkında bilgi verilmiştir. Bu kapsamda, Erzurum şartlarında tasarlanan bir örnek üzerinden kojenerasyon sisteminin kullanılabilirliği incelenmiş ve sistemin ekonomik analizi yapılmıştır. Yapılan ekonomik analizde sisteminin geri ödeme süresi yaklaşık 3 yıl olarak bulunmuştur. Ayrıca, Et ve Süt Kurumu Erzurum Kombina Tesisinin enerji ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir trijenerasyon sisteminin kullanılabilirliği araştırılmış ve bir fizibilite raporu hazırlanmıştır. Yapılan araştırma ve hesaplamalar sonucunda trijenerasyon sisteminin geri ödeme süresi yaklaşık 4 yıl olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
People's energy consumption needs have increased together with the increase in the world's population. Therefore, man has sought out alternative sources of energy to meet these increasing needs. Many investors have aimed to save on primary energy when investing. Market research and feasibility studies in this direction have led investors to integrated heat-power systems instead of conventional systems. Combined heat-power systems are systems in which multiple forms of energy are obtained using a single heat source. These systems provide both primary energy and economical savings. Combined heat-power plants that is particularly suitable for installations with high capacities have recently been preferred by many investors. In this study, energy and economic analyzes of cogeneration and trigeneration systems were made with sample applications, and information about systems and elements was given. In this context, the usability of the cogeneration system was examined through a sample designed in Erzurum conditions and the system was analyzed economically. In the economic analysis, the payback period of the system was found to be about 3 years. In addition, the availability of a trigeneration system to meet the energy needs of the Meat and Milk Association's Erzurum Combine Plant (Et ve Süt Kurumu Erzurum Kombina Tesisi) was researched and a feasibility report was prepared. As a result of the researches and calculations, the repayment period of the trigeneration system was found to be about 4 years.