30-65 yaş arası kadınlarda human papilloma virus tarama testi farkındalığını değerlendirme ve test yaptırma oranlarını artırma çalışması
Evaluation of awareness of human papilloma virus screening test follow up in 30-65 years of age women and rate increase study of screening test
- Tez No: 513864
- Danışmanlar: UZMAN İSMAİL ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Serviks kanseri, erken tanı ile önlenebilen kanserler içerisinde yer almaktadır. Bu çalışma, Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı kadınların serviks kanseri, Human Papilloma Virus aşısı ve Human Papilloma Virus/pap smear tarama testleri hakkındaki bilgi, tutum ve farkındalık düzeyini belirlemek ve tarama yaptırmamış olanlara bilgi verilerek Human Papilloma Virus tarama testine katılımı artırmak amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, kesitsel bir müdahale çalışmasıdır. Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 30-65 yaş arası ve çalışmayı kabul eden 256 kadına yüz yüze görüşme tekniği ile 50 soruluk anket uygulandı. Ardından serviks kanseri, Human Papilloma Virus aşıları, serviks kanseri tarama testleri hakkında kısa bilgi verildi. Human Papilloma Virus tarama testi yapılması önerildi. Kabul eden kadınlara Aile Sağlığı Merkezi'nde test uygulandı ve alınan numuneler ulusal Human Papilloma Virus laboratuvarına gönderildi. Test sonuçları hakkında kişilere bilgi verildi ve gerekli yönlendirmeler yapıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan katılımcıların serviks kanserini duyma oranı %75,4, Human Papilloma Virusünü duyma oranı %3,5, Human Papilloma Virus aşısını duyma oranı %13,3 ve Human Papilloma Virus/smear tarama testini duyma oranı %84,8 idi. Servikal tarama testini yaptırma oranı ise %67,2 (Human Papilloma Virus testini yaptıranların oranı %13,3) idi. Serviks kanserini duyma ile tarama testini yaptırmış olanların arasında olumlu yönde fark bulundu (p=0,001). Çalışmaya katılan 256 kişinin hiçbiri aşı yaptırmamıştı. Human Papilloma Virus aşısı ücretsiz olursa yaptırmayı düşünenlerin oranı %70,3 bulundu. Önerildiğinde Human Papilloma Virus testini kabul edenlerin oranı %51,2 idi. Ailesinde jinekolojik kanser öyküsü olma, daha önce tarama testini duyma ve yaptırma ile Human Papilloma Virus tarama testini kabul etme arasında anlamlı fark bulundu (p=0,008, p=0,002, p=0,006). Çalışmanın sonucunda Human Papilloma Virus tarama testini yaptırma oranı %13,3'ten %46,3'e yükselmiştir. Sonuç: Katılımcıların serviks kanseri hakkındaki genel bilgileri yetersizdi. Human Papilloma Virus enfeksiyonu ve Human Papilloma Virus aşısını duyma oranlarının düşük olduğu saptandı. Bu bağlamda farkındalık oluşturmak için halk eğitimleri verilmelidir. Servikal kanser tarama testlerinin daha çok hastanede yapıldığı görülmüştür. Bu sebeple birinci basamakta uygulanan kanser taramalarına daha fazla ağırlık verilmesi gerektiği düşünülmektedir. Nitekim, çalışmamızda katılımcılara yapılan eğitim sonrası Human Papilloma Virus testi yaptırma oranlarının yükseldiği tespit edilmiştir. Bu çalışmanın aile hekimlerinin ulusal kanser taramasında rolünü ve önemini göstermesi amaçlanmış olup, çalışmanın hekimlerimize bir örnek olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Cervical cancer is one of the early cancers that can be prevented. This study was conducted to determine the level of knowledge, attitudes and awareness about cervical cancer, Human Papilloma Virus vaccine and Human Papilloma Virus/pap smear screening tests of women enrolled in the education family health center and to increase participation in the Human Papilloma Virus screening test by informing those who have not screened. Materials and Methods: This is a cross-sectional intervention study. A total of 50 questionnaires were administered to 256 women aged between 30 and 65 who were enrolled in the Education Family Health Center and interviewed face to face. After that, participants received information about cervical cancer screening, Human Papilloma Virus vaccines and cervical cancer. The Human Papilloma Virus test was recommended. Admitted women were tested at the family health center and the samples were sent to the national Human Papilloma Virus laboratory. Information was provided about the test results and necessary directions were made. Results: The rate of hearing of cervical cancer was 75.4%, the rate of hearing of Human Papilloma Virus was 3.5%, the rate of hearing of Human Papilloma Virus vaccine was 13.3% and the rate of hearing of Human Papilloma Virus/smear screening test was 84.8%. The rate of having a cervical screening test was 67.2% (The rate of those having a Human Papilloma Virus screening test was 13.3%). There was a positive difference between hearing cervical cancer and those who had a screening test (p=0.001). None of the 256 people who participated in the study were vaccinated. If the Human Papilloma Virus vaccine is free, the rate of those who think to take it is 70.3%. The rate of those who accepted the Human Papilloma Virus screening test when it was recommended was 51.2%. There was a significant difference between having a history of gynecological cancer in the family, hearing the cervical screening test before and taking the cervical screening test and accepting the Human Papilloma Virus screening test (p=0.008, p=0.002, p=0.006). As a result of the study, the rate of taking the Human Papilloma Virus screening test rose from 13.3% to 46.3%. Conclusion: Participants' cervical cancer knowledge was insufficient. Participants had low information about Human Papilloma Virus knowledge and Human Papilloma Virus vaccination. In this context, public education should be given to raise awareness. Cervical cancer screening tests were found to be performed more in the hospital. For this reason, it is thought that more emphasis should be given to cancer screenings applied in primary health care institution. As a matter of fact, it has been determined that the rate of taking the Human Papilloma Virus screening test increases after the training of women in our study. This study aimed to show the role and importance of family physicians in national cancer screening and it is thought that working is an example to our physicians.