Sendikaların toplu pazarlıktaki gücü
  1. Tez No: 51389
  2. Yazar: NACİ GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: - -
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET 1945'lerde endüstri ilişkileri literatürüne giren“sendikanın gücü”kavramı hem popüler hem de akademik bir çok araştırmaya konu olmuştur. Sendikanın gücü kavramının siyasal, sosyolojik ve ekonomik bir çok boyutlarının bulunması sebebiyle siyaset bilimciler, sosyologlar ve ekonomistler konuyu kendi bakış açılarına göre ayrı ayrı değerlendirmişlerdir. Biz ise burada sendikanın gücü kavramını biraz daha daraltarak sendikanın toplu pazarlıktaki gücü bağlamında ele almaya çalıştık. Yani, sendikanın gücünü toplu pazarlık faaliyetleriyle sınırlandırdık. Sendikanın toplu pazarlıktaki gücünün ölçülmesinin mümkün olup olmadığı ya da gerekli olup olmadığı konusu endüstri ilişkileri literatüründe geniş bir tartışma alanı bulmuştur. Bu konuda farklı yöntemler kullanılarak yapılan birçok çalışma bulunmakla beraber tam anlamıyla tatmin edici bir çalışmaya rastlanmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, toplu pazarlık sürecinde önemli bir yere sahip olan pazarlık gücü kavramını, bu konuda daha önce yapılan çalışmaların ışığı altında, açıklığa kavuşturmak ve toplu pazarlıkta sendikanın gücünü belirleyen faktörleri analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Union power concept has been a subject in industrial relations literature for both popular and academic researches since 1945. As union power concept has political, sociological and economical dimensions, this subject has been scrutinized by political scientists, sociologists and economists. We accepted the narrow definition of union power and reduced the definition to union collective bargaining power. In other words, we limited union power with collective bargaining activities. Union collective bargaining power and whether it is possible to measure it or it is needed to be measured is discussed broadly in industrial relations literature. Even if there are a lot of studies that used different methods in this field, it is difficult to find a definitely satisfactory study. The purpose of this study is to examine bargaining power which has importance in collective bargaining process and to analyze the determinants of union collective bargaining power.