Benign prostat hiperplazisi olan hastalarda doksazosin 4 mg ve 8 mg tedavi etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the treatment effectiveness of doxazocine 4 mg and 8 mg in patients with benign prostate hyperplasia
- Tez No: 810488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada Benign Prostat Hiperplazisi'ne bağlı Alt Üriner Sistem Semptomları (AÜSS) olan hastalarda Doksazosin 4 mg ve 8 mg tedavilerinin etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve yöntem: Çalışmaya kliniğimize Ocak 2012 ve Temmuz 2013 tarihleri arasında AÜSS ile başvuran, 45 yaşın üzerinde, serum total PSA değeri 4 ng/ml'nin altında, Uluslararası Prostat Semptom Skoru (IPSS) 7'nin üzerinde ve Maksimum İdrar Akım Hızı (Qmax) 15 ml/sn'nin altında olan 149 hasta dahil edildi. 98 hastaya Doksazosin 4 mg (Cardura XL 4 mg, Pfızer) (Grup1), 51 hastaya ise Doksazosin 8 mg (Cardura XL 8 mg, Pfızer) (Grup 2) tedavisi başlandı. Grup 1'de tedavinin birinci ayında Yaşam Kalite Skoru (YKS)'nda düşme görülmeyen 31 hastada Doksazosin 8 mg tedavisine geçildi (Grup 3). Çalışmaya dahil edilen tüm hastalar başvuru anı, 1., 3. ve 6. ayda IPSS, Qmax ve Yaşam Kalite Skoru (YKS) ile değerlendirildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 59.8±7.6 yıl idi. Grupların yaş, IPSS, Qmax ve YKS değerleri arasında fark yoktu. Grup 1 ve Grup 2'nin 1. ay kontrolünde IPSS'te sırası ile ortalama -3.8±2.9 ve -5.1±2.8 birim (p=0.028), YKS'de sırası ile ortalama -1.2±1.4 ve -1.7±1.0 birim (p=0.038), Qmax 'ta sırası ile +3.04±1.8 ve +3.55±1.9 ml/sn (p>0.05) değişim izlendi. Grup 3'teki hastaların Doksazosin 4 mg ve 8 mg kullandığı dönemler karşılaştırıldığında; IPSS ve Qmax değerlerindeki düzelmenin 8 mg'ın kullanıldığı dönemde daha fazla olduğu (pIPSS 4-8=
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose: In this study the comparison of the treatment efficacies of doxazosin 4 mg and 8 mg in patients with lower urinary tract symptoms (LUTS) due to benign prostate hyperplasia is aimed. Materials and Methods: A total of 149 patients 45 years old or older with LUTS referred to our clinic between January 2012 and July 2013, whose serum PSA levels below 4 ng/ml, International Prostate Symptom Score (IPSS) above 7 and Maximum Urinary Flow Rate (Qmax) below 15 mL/s were icluded in this study. Doxazosin 4 mg (Cardura XL 4 mg, Pfizer) treatment to 98 patients (Group1) and Doxazosin 8 mg (Cardura XL 8 mg, Pfizer) treatment to 51 patients (Group2) was given. Thirty one patients had no changes in their Quality of Life (QoL) Scores in Group 1 on the first month of the treatment. These patients were given Doxasozin 8 mg treatment (Group 3). Patients were evaluated on the first visit, 1., 3. and the 6. months by IPSS, Qmax and QoL scores. Results: The mean age of the patients was 59.8±7.6 years. No significant differences existed between ages, IPSS, Qmax and QoL scores. On the first month of the treatment mean improvement in IPSS was 3.8±2.9 and 5.1±2.8 in the Group 1 and Group 2 (p=0.028), respectively, mean improvement in QoL score was 1.2±1.4 and 1.7±1.0 (p=0.038) and mean maximum flow rate difference was +3.04±1.8 and +3.55±1.9 ml/sec (p>0.05). When the treatment periods with Doxazosin 4 mg and 8 mg of the patients in Group 3 are compared, the mean improvement in IPSS and Qmax seem to be better after 8 mg treatment period (pIPSS 4-8=