Ev yapımı ve endüstriyel olarak üretilen yoğurtların mikrobiyolojik özelliklerinin incelenmesi ve potansiyel probiyotik suşların belirlenmesi
Investigation of microbiological characteristics of traditional and industrial yoghurts and detection of potential probiotic strains
  1. Tez No: 513930
  2. Yazar: HAKTAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Food Engineering, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Geleneksel bir ürünümüz olan, ülkemizde ve dünyada farklı çeşitleri ile yaygın olarak tüketilen yoğurdun mikrobiyotası sağlıklı beslenme açısından önem arz etmektedir. Ancak yoğurdu oluşturan bakterilerin büyük çoğunluğunun mide ve bağırsak bariyerlerini geçememesi probiyotik etkisi ile ilgili bazı soru işaretleri doğurmaktadır. Bu çalışmada geleneksel olarak üretilen yoğurt örneklerinden mide ve safra bariyerlerini geçebilen muhtemel probiyotik suşların izolasyonu amaçlanmaktadır. Bu amaçla geleneksel ve endüstriyel olarak üretilmiş toplam 50 yoğurt örneği üzerinde bazı mikrobiyolojik ve fizikokimyasal analizler gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucu örneklere ait ortalama muhtemel laktik basil, muhtemel laktik kok, maya-küf, koliform, pH ve % asitlik (laktik asit) miktarları sırası ile 6,56; 4,96; 2,19;
Özet (Çeviri)
Yoghurt, which is a traditional product widely consumed with different varieties in our country and in the world, is important for healthy nutrition. However, most of the bacteria originated from yoghurt can not pass through the stomach and intestinal barriers and this situation cause some problems on probiotic effect of the product. The aim of this study is to isolate probiotic strains from traditional yoghurt samples, which can pass through stomach and bile barriers. For this purpose, some microbiological and physicochemical analyzes have been applied on a total of 50 traditional and industrial yoghurt samples. As a result of the analyzes, the means of probable lactic bacilli and cocci, yeast-mold, coliform, pH and acidity (lactic acid) values of the samples were 6.56; 4.96; 2.19;