Climate change and futureproofing infrastructure: Etimesgut, Ankara case study
İklim değişikliği ve geleceğe uyumlu altyapı: Etimesgut, Ankara örneği
  1. Tez No: 513934
  2. Yazar: SERTAÇ ORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN YILMAZ, PROF. DR. İSMAİL YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, iklim değişikliğinin ve arazi kullanımı/örtüsündeki değişikliğin potansiyel etkilerini incelemekte; bu değişiklikleri kentsel yağmur suyu şebeke tasarımına nasıl dahil edeceğini araştırmaktadır. Gözlem (1950-2015 dönemi) ve projeksiyon (2015-2098 dönemi) yağış verileri için durağan ve durağan olmayan bir yaklaşımla Ankara ili, Türkiye için yağış analizi gerçekleştirilmiştir. Günlük projeksiyonlar daha küçük ölçeklere ayrıştırılarak analizlerde kullanılmıştır. Gözlem ve projeksiyon verileri için Durağan Olmayan Genel Aşırı Değer (GAD) modelleri ve Durağan GAD modelleri elde edilmiştir. Ayrıca Ankara'da arazi kullanımı / örtü değişimi ve kentleşme genel olarak incelenmiştir. Pilot çalışma alanı için mevcut ve potansiyel gelişim koşulları da göz önünde bulundurularak bileşik akış katsayısı elde edilmesi için arazi kullanım / örtü durumu, değişim oranı ve tipi ile birlikte araştırılmıştır. Yağmursuyu şebekesi tasarımı, Etimesgut pilot çalışma alanında bulunan mevcut bir demiryolu kritik altyapısı yağmur suyu şebekesi için durağan olmama durumu ve gelecekteki koşullar dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Modellere ve Temsili Konsantrasyon Senaryolarına (TKS) bağlı olarak, gelecekteki aşırı yağış girdisi için farklı sonuçlar tespit edilmiştir ancak tüm sonuçlar aşırı yağışlar için azalan bir eğilimi göstermektedir. Gelecek dönem aşırı yağış büyüklüğü gözlem periyodu büyüklüklerine oranla azalmaktadır. Aşırı yağışların geri dönüş periyotlarının gelecek dönemde artmakta olduğu görülmekte olup söz konusu eğilimler dikkate alınmaksızın yapılacak yağmur suyu şebekesi tasarımı için gereksiz yüklere sebep olabilecektir.
Özet (Çeviri)
This study examines the potential impacts of climate change and land use/cover change; investigates how to incorporate these changes into urban stormwater network design. Rainfall analysis with stationary and nonstationary approach for observed and future conditions is performed for the (1950-2015 period) observed data and projections (2015-2098 period) for Ankara province, Turkey. Daily projections are disaggregated to finer scales and used for future period the analysis. Nonstationary Generalized Extreme Value (GEV) models and stationary GEV models for observed and future data is obtained. Also land use/cover change and urbanization in Ankara is investigated in general. Land use/cover situation together with the type and rate of change is examined particularly to obtain a composite runoff coefficient for the pilot study area considering the current and potential development conditions. Stormwater network design is assessed considering the nonstationarities and future conditions for present stormwater network of railway critical infrastructure located in Etimesgut pilot study area. Depending on the models and Representative Concentration Pathways (RCP), there are different results for the future extreme rainfall input; yet all results indicate a decreasing extreme trend. The magnitude of future period extreme rainfall decreases with respect to observations. Return periods of the extreme rainfall increase in the future period therefore, not considering these trends may lead to overdesign of the stormwater network.