Basının kamuoyu oluşturmadaki rolü ve Türkiye'de basının askeri müdahaleler öncesi ve sonrasındaki tutumu
- Tez No: 51395
- Danışmanlar: PROF.DR. A. HALUK YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Kamu Yönetimi, Journalism, Public Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
II ÖZET Bu çalışmada kamuoyu oluşturma görevi ile yüklenmiş olan basının, tarihsel süreç içinde dünyada ve ülkemizde gelişmesi, bir kitle iletişim aracı olarak kurumsallaşmasıyla şekillenen işlevleri konu edilmiş, bunların yanı sıra ekonomik ve siyasal erk ile ilişkileri ele alınmıştır. Siyasal erk ile ilişkiler bağlamında, Türkiye'de demokrasiye ara verilen dönemlerde, başka deyişle ara rejimlerde Türk basının rolü ve özellikle tutumu araştırılmıştır. Demokrasiye öykünen aydın kesimlerin demokrat olma yolundaki tutumlarının, anti demokratik - olağanüstü hallerde nasıl bir şekil aldığının küçük bir kesiti ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın ilham kaynağı, ülkemizin sağlıklı demokratik bir yapıya kavuşması ve bu yapıyı oluşturmada tüm kesimlerin, özellikle de“aydın”olması beklenen gazetecilerin, üstüne düşeni yapması temennisidir. Demokrasinin bütün kurumları ile sağlıklı bir işleyişe sahip olması, bu ülkenin hakettiği toplumsal refahı oluşturacak en önemli etmendir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The scope of this thesis is to cover the history of journal ism in the world and in this country, and to investigate its developement as an integral part of mass media. Journalism has become an institution that shapes public opinion. In this function, it has been recognized as the fourth power in any democracy. Thus, journalism has developed ties with economic and political powers. In this study, the role and the function of Turkish journalism during the periods of pseudo-democracies (namely the regimes following the military interventions) is investigated. In other words, the attitudes developed by the“democracy-loving”Turkish intellectuals during these anti democratic circumstances are studied. This study demonstrates a small sample of such attitude changes. The driving force behind this study has been the hope that journalists in this country would one day assume the responsibility and would stand firmly behind democratic ideals.