Yönetim bilgi sistemleri ve üst yönetim bilgi sistemi uygulaması
  1. Tez No: 51396
  2. Yazar: KADRİYE DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, başlıca yönetim bilgi sistemlerini incelemektir. Yönetim bilgi sistemi, yöneticilere, standart raporlar biçiminde bilgi sağlar ve bu bilgileri yöneticilere sunar. Diğer taraftan, bilgisayar destekli yönetim bilgi sistemleri, yöneticilerin etkili karar almaları için gereksinme duydukları bilgileri sağlamak için tasarlanırlar. Bilgisayar destekli yönetim bilgi sistemleri, işletmeler ve diğer örgütler için yaşamsal bir öğe durumuna gelmiştir. Herhangi bir bilgisayar destekli yönetim bilgi sistemi, insanlardan, prosedürlerden, programlardan ve bilgisayarlardan oluşur. Prosedürler insanların yapacaklarını tanımlarlarken, programlar da bilgisayarların yapacaklarını tanımlarlar. Bir bilgi sisteminde, bilgisayarlar ile insanlar, ortak olarak hareket ederler. İnsanların elleriyle yapmak zorunda kalacakları iş, bilgisayara göçerilir (yaptırılır). Bunu başarabilmek için, insanlar için hazırlanan prosedürler, bilgisayar programlarına çevrilir. Bilgisayar, bilgi üretiminde birçok işlev görür. İlk olarak bilgisayar, bilgi depolama ve yeniden canlandırma aracı olarak hizmet görür. İkinci olarak bilgisayar, bilgi üretimi için süreçleme olanağı sağlayabilir. Üçüncü olarak bilgisayar, diğer bilgisayarlardan veri ve bilgi elde etmek için bir iletişim aracı olarak hizmet edebilir. Son olarak bilgisayar, ürettiği bilgileri tablolar, raporlar, şemalar,grafikler ve formatlı dokümanlar biçiminde sunabilir. Bu çalışmada tartışılacak olan yönetim bilgi sistemlerinin tümü, bilgisayar destekli bilgi sistemleridir. Başlıca altı tür yönetim bilgi sistemi vardır: (1) işlem süreçleme sistemleri, (2) karar destek sistemleri, (3) yapay zeka ve uzman sistemler, (4) son kullanıcı ve ofis bilgi sistemleri, (5) işletme işlevleri bilgi sistemleri ve (6) üst yönetim bilgi sistemleri. Bu yönetim bilgi sistemleri, işletme faaliyetlerini, yönetsel karar almayı ve son kullanıcı hesaplamalarını desteklemek için nasıl kullanılır? Bu çalışmadaki dört bölüm, çağdaş örgütlerde temel uygulamaların nasıl gerçekleştirildiğini göstermektedir. Aynı zamanda bu dört bölümde, tartışılan başlıca bilgi sistemi türlerinin her biri için temel teşkil eden ana kavramlar da gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this working is to investigate the mainly management information systems. Management information system provides information in the form of standardized reports and displays to managers. On the other hand, computer-based management information systems are designed to provide information needed for effective decision making by managers. Computer- based management information systems have become a vital component of succesful business firms and other organizations. A computer-based management information system consists of people, procedures, programs, and computers. Programs are instructions for computers just as procedures are instructions for people. Computers and humans act as partners in an information system. Work that the humans would have to do in a manual system is delegated to the computer. To make this possible, human procedures are translated into computer programs. The computer can serve several roles in the production of information. First, it can serve as a data storage and retrieval device. Second, the computer can provide processing capabilities for the production of information. Third, the computer can serve as a communication deviceto obtain data or information from other computers. Finally, the computer can present information by producing tables, reports, charts, graphs, and formatted documents. The management information systems we will consider in this working are all computer-based information systems. There are mainly six kinds of management information systems: (1) transaction processing systems, (2) decision support systems, (3) artifical intelligence and expert systems, (4) end user and office information systems, (5) business function information systems, and (6) executive information systems. How are these management information systems used to support business operations, managerial decision making, and end user computing? The four chapters in this working show you how such basic applications are accomplished in modren organizations. They also present basic concepts that provide a foundation for each of the major types of information systems discussed.