Kıbrıs meselesinin Konya'daki yankıları: Yerel basının analizi
Echoes of the Cyprus issue in Konya: Analysis of the local press
  1. Tez No: 943593
  2. Yazar: TUNA KIRÇİCEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN UCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kıbrıs, Osmanlı İmparatorluğu'nun bir parçası olarak uzun yıllar Türklerin egemenliğinde kalmış ve 1878'de İngiltere'ye devredilmiştir. Ada, 1960 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla bağımsızlığını kazansa da Rumların Enosis (Yunanistan ile birleşme) hedefi ve Türk toplumunun güvenlik talepleri, taraflar arasında çözülemeyen bir soruna dönüşmüştür. Bu süreçte, Türkiye'nin adadaki Türklerin haklarını koruma amacı hem ulusal hem de yerel düzeyde büyük bir duyarlılık oluşturmuştur. Bu çalışma, Kıbrıs meselesinin Türkiye genelinde olduğu gibi Konya'daki yerel basına nasıl yansıdığını ve toplum üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. 1950'lerden itibaren yoğunlaşan Kıbrıs sorununa Türkiye'nin yaklaşımı, ulusal ve yerel düzeyde büyük bir hassasiyet yaratmıştır. Konya gibi Anadolu şehirlerinde yayınlanan yerel gazeteler, meseleyi hem ulusal gündem hem de yerel değerler çerçevesinde değerlendirmiştir. Tez kapsamında, Konya'da yayınlanan dönemin yerel gazeteleri incelenerek, Kıbrıs meselesine ilişkin haberlerin sıklığı, dili, içerik temaları ve kamuoyu oluşturma çabaları analiz edilmiştir. Yerel basının, toplumun milli duygularını harekete geçirmedeki rolü ve bu doğrultuda Kıbrıs'taki gelişmelere verilen tepkiler, tarihsel bir perspektifle ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Cyprus remained under Turkish rule for many years as part of the Ottoman Empire and was ceded to Britain in 1878. Although the island gained its independence with the establishment of the Republic of Cyprus in 1960, the Greek Cypriots' goal of Enosis (union with Greece) and the Turkish community's security demands turned into an unresolved issue between the two sides. During this process, Turkey's aim to protect the rights of the Turks on the island created significant sensitivity both nationally and locally. This study aims to examine how the Cyprus issue was reflected in the local press of Konya, as it was across Turkey, and its impact on society. Turkey's approach to the intensifying Cyprus issue from the 1950s onward generated great sensitivity at both national and local levels. Local newspapers published in Anatolian cities like Konya evaluated the issue within the framework of both national agenda and local values. Within the scope of this thesis, local newspapers published in Konya during that period were examined to analyze the frequency, language, content themes, and public opinion-shaping efforts of news related to the Cyprus issue. The role of the local press in mobilizing the nation's sentiments and the reactions to developments in Cyprus were addressed from a historical perspective.