Çok uluslu işletmelerde yönetici sağlama politikaları: Etnosentrizm, Polisentrizm, Geosentrizm, Regiosentrizm (uygulanabilirlikleri ve öneriler)
- Tez No: 51397
- Danışmanlar: PROF.DR. İNAN ÖZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Günümüzde, çokuluslu işletmelerin ekonomik, sosyal ve politik yaşam üzerindeki etkisi dolayısıyla önemi giderek artmaktadır. Çokuluslu işletmelerin uluslararası alanda faaliyet göstermesi kültürlerarası iletişimi gerektirmektedir. Bu durum insan faktörünün önemini ortaya çıkartmaktadır. Yatırım yapılan ülkelerde istihdam edilecek yöneticilerin hangi ülkeden seçileceği önemli bir sorun oluşturmaktadır. Yöneticilerin maliyetleri, hukuki ve siyasal zorunluluklar yönetici seçiminde değişik yaklaşımların doğmasına sebep olmuştur. Bunlar: Etnosentrizm; ana ülke merkezli, Polisentrizm: Evsahibi ülke merkezli, Regiosentrizm: Bölge merkezli, Geosentrizm: Dünya merkezli olmak üzere dört gruptur. Bu yaklaşımların etkisi altında ana ülkeden, yatırım yapılan evsahibi ülkeden veya bu ülkeler dışında başka bir ülkeden yönetici seçilebilir. Ayrıca işletmenin karma bir politika benimsemeside mümkündür.Çokuluslu işletmeler yönetici sağlarken çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bunlar: ücretleme, yabancı kültür, aile problemleri ve çevredir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our age, multinational companies gradually gain more importance because of their influence on social and political life. It necessitates to establish, cross-cultural interaction on the graunds that multinational companies are active in international market. This leads to the recognation of the importance of human factor. It creats a problem to decide from which countries the executives should be chosen for the position in the country where the corporation makes investment. The cost of appointing an executive, political and legal difficulties have led to the emerge of different approaches that are divided into four groups: Ethnocentrism; main country-centered, Polycentrism; host country-centered, Regiocentrism; region- centered, Geocentrism; world-centered. Within the context of these for approaches, an executive can be chosen from the main country, host country where the investment has been made, or from any othercountry. Besides, it is possible for the company to implement a mixed policy. When multinational companies appoint an executive, they confront with a variety of problems related to wages, foreign culture, family problems, social and physical enviroment.