Dış ticarette pazar araştırması: Yaş sebze meyve sektörü incelemesi
- Tez No: 513988
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA EMRE CİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın amacı yaş sebze meyve ihracatı yapan firmaların yaşadıkları sorunların tespit edilmesi ve bu sorunların ihracatçı firma performansına etkilerinin ortaya konulmasıdır. Çalışmanın ilk aşamasında sektörde faaliyet gösteren firmaların yöneticileriyle yapılan mülakat yöntemi arama anketleri ile en önemli sorunları belirlenmiştir. Bu sorunlar baz alınarak bir anket hazırlanmıştır. İkinci aşamada ise daha büyük örneklem üzerinde anket çalışması yapılarak bu anketi oluşturan soruların geçerlilik ve güvenilirlikleri belirlenmiştir. Analizler sonucunda yaş sebze meyve sektöründe faaliyet gösteren firmaların performanslarını ölçen bir ölçek geliştirilmiştir. Bu açıdan bu çalışma Türkiye'de bir ilktir. Yaş Sebze ve Meyve Sektör İncelemesi, başlıklı bu çalışmada; Yaş sebze meyve sektörünü genel hatlarıyla inceleyip, sektörün pazar bulma sorunlarını, dolaylı olarak sektörde üretim, tüketim, üretim aşamasında üreticilerin sorunlarını, dolayısıyla üretimden pazarlamaya kadar sektör analizi ve incelemesi yapıp yaş sebze meyve sektörünün ilk aşamasından pazarlama aşamasına gelene kadar sektördeki sorunları kapsamlı olarak inceleyip, bu sorunlara çözüm yolları ve önerileri geliştirip sektöre katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the problems experienced by the companies that export fruits and vegetables and to determine the effects of these problems on the performance of the exporting firms. In the first phase of the study, the most important problems were identified with interview surveys conducted on the managers of the companies operating in the sector. A questionnaire was prepared based on these problems. In the second stage, the questionnaire survey was conducted on the larger sample to determine the validity and reliability of the questions on this questionnaire. As a result of the analyzes, a scale was developed to measure the performance of exporting firms operating in the fresh fruit and vegetable sector. In this respect, this study is a first in Turkey. In this study titled Market Research in Foreign Trade: Fresh Vegetables and Fruit Sector Review; The fresh fruit and vegetable sector has been examined in general terms. Marketing problems of the sector, production and consumption in the sector and other problem have been examined. Consequently, solutions to these problems and suggestions have been developed and contributed to the sector.