Mesleki öğrenme topluluğu olarak ilköğretim okullarının incelenmesi
Research on primary schools as a part of professional learning community
- Tez No: 513989
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, mesleki öğrenme topluluğu olarak ilkokul ve ortaokulların incelenmesi, öğretmenlerin mesleki öğrenme topluluğunun alt boyutlarına ilişkin görüşlerinin mesleki kıdem süreleri, hizmet süresi, yaşı, cinsiyeti, öğrenim durumu ve çalışılan okul türüne göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma, 2016-2017 yıllarında Ankara ilinin Polatlı ilçesindeki ilkokul ve ortaokullarında görev yapan öğretmenler üzerinden gerçekleştirilmiş. Gelişigüzel örnekleme yöntemiyle seçilen örneklemde 46 ilkokul ve ortaokulunda 986 öğretmen yer almaktadır. Tarama modeli kullanılan araştırmada amaca ulaşabilmek için veri toplama aracı olarak 1 adet ölçek kullanılmıştır. Uygulanan ölçek ''Mesleki Öğrenme Topluluğu'' ölçeğidir. Bu araştırmada verilerin istatiksel çözümlemeleri için öncelikle normallik testi kullanılmış, bulgularda Kolmogrov-Smirnov değeri anlamlı olmasına rağmen basıklık/çarpıklık katsayıları ve histogram grafiği dikkate alınarak verilerin normal dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Bu nedenle verilerin çözümlenmesinde parametrik testler kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgularda öğretmenlerin işbirlikçi mesleki gelişim faaliyetlerinin ölçeğin alt boyutlarına göre genel olarak katılıyorum düzeyinde olduğu görülmüştür. Mesleki öğrenme topluluğu ölçeğinin alt boyutları cinsiyet değişkenine göre bir farklılık göstermezken ilkokul öğretmenlerinin ortaokul öğretmenlerine göre mesleki öğrenme faaliyetleri açısından daha fazla ortalamaya sahip olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra yaşın, mesleki kıdemin, okuldaki hizmet süresinin, öğrenim durumunun öğretmenlerin mesleki gelişim faaliyetlerini etkileyen bir faktör olmadığı görülmüştür. Araştırma sonucunda okulların mesleki öğrenme toplumu olma düzeylerinin, mesleki öğrenme topluluğu alt boyutları değişkenine göre anlamlı farklılığın olmadığı gözlenmiştir. Sadece ilkokul öğretmenlerinin işbirlikçi mesleki gelişim faaliyetlerinde anlamlı bir farklılık görülmüştür. Bu açıdan ortaokul öğretmenlerine mesleki gelişimlerinde daha paylaşımcı ve meslektaşlarıyla sağlıklı güven içinde iletişimler kurması, yöneticilerin liderlik rolünü paylaştığı gibi öğretmenlerini de değişim,gelişim için teşvik etmesi desteklemesi anlamında öneriler getirilmiştir.Araştırma sonucunda okulların mesleki öğrenme toplumu olma düzeylerinin, mesleki öğrenme topluluğu alt boyutları değişkenine göre anlamlı farklılığın olmadığı gözlenmiştir. Sadece ilkokul öğretmenlerinin işbirlikçi mesleki gelişim faaliyetlerinde anlamlı bir farklılık görülmüştür. Bu açıdan ortaokul öğretmenlerine mesleki gelişimlerinde daha paylaşımcı ve meslektaşlarıyla sağlıklı güven içinde iletişimler kurması, yöneticilerin liderlik rolünü paylaştığı gibi öğretmenlerini de değişim,gelişim için teşvik etmesi desteklemesi anlamında öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at the investigation of primary, secondary schools as proffessional learning communuities and the opinions of the teachers related to the sub-dimensions of proffessional learning communuities in terms of the seniorityage, occupational status, duration of service at school, education status and the type of schools. This thesis was applied to the teachers who was working in primary and secondary schools in Polatli\ Ankara in the years 2016 and 2017. 986 teachers and 46 schools took part in this thesis by applying accidental sampling. General survey model was used in this thesis. There is only one scale which is proffessional learning communuities in order to get the accurate data. Normalcy test is primarily used for the statistical analysis of the datum in this thesis. Although the rate of Kolmogrov-Smirnov is significant in the main finding, the data shows normal distribution in terms of coefficient of kurtosis and the graphic of histogram. For this reason, parametric tests were used to analyze the data. : It is observed that the teachers generally prefer accepting the idea of Colloborative Professional Development Activities according to sub dimention of scale in findings obtained as a result of research. While the subscales of the vocational learning community scale didn't differ according to gender, it was found that primary school teachers had more avarages in terms of cocational learning activities than secondary school teachers. Moreover; age, occupational status, duration of service at school, education status was not a factor affecting teachers' Professional development activities. As a result of the resarch, it was observed that there is no significant difference between the levels of the Professional Learning Society and the vocational learning community sub-dimentions of the schools. Only a significant difference was observed in the colloborative Professional development activities of primary school teachers.In this respect, it has been suggested that middle school teachers should communicate with their colleagues in a safe and secure manner in their professional development, to encourage their teachers to change and develop as well as to share the leadership role of the administrators.