Halime Toros'un edebi eserlerinde toplumsal cinsiyet algısı
Gender perception in literary works of Halime Toros
  1. Tez No: 514008
  2. Yazar: FATMA FEYZA NUR DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP KEVSER ŞEREFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmada, toplumsal cinsiyet kavramı ve etrafında oluşturulan diğer kavramlar açıklandıktan sonra kadınların uzun süren suskunluk dönemlerinin ardından, seslerinin yeniden duyulmaya başladığı zamanlardan yola çıkılarak, günümüze uzanan süreçte yaşananlar çalışıldıktan sonra kadınların yaşadıklarını eserlerine yansıtan ve bir kurgu içerisinde yaşananlara eleştiri getiren Halime Toros'un, edebi eserlerinde toplumsal cinsiyet 'in izi sürülmüştür. Edebi eserleri incelenerek, toplumsal cinsiyet bağlamında değerlendirilecek tüm kadınlık ve erkeklik durumları fişlenmiştir. Bu verilerden hareketle, incelenen eserlerin yazıldığı dönemin şartları da dikkate alınıp okunmaya çalışılmıştır. Araştırmalardan elde edilen bilgiler ışığında, eserlerdeki kahramanların ağzından, dile getirilmiş kadınlık ve erkeklik durumlarının eleştirisi ile karşılaşılmaktadır. Ezilen, şiddette maruz kalan, kendisine yüklenen görevleri“doğal”karşılayan, sorgulayan, bıkmış, alternatif geliştirmek isteyen, geleneksel, modern, susan, susturulan, fedakâr, incinmiş, önemsenmeyen, kadınlar olmakla birlikte kendisine şiddeti hak olarak gören, ezen, görmezden gelen, itaat ettiren, buyuran, yalnız bırakan, konforundan taviz vermeyen, dinin koruculuğunu üstlenen erkekler vardır. Kadınlık ve erkeklik rolleri bağlamında değerlendirilen eserler, aynı zamanda dönemin dini-siyasi şartları etrafında da okunarak içinde bulunulan siyasi ve dini atmosferin kadınları ve erkekleri nasıl etkilediği, kadınların kendilerine hangi vasıtalarla çıkış yolu bulmak istedikleri, çalışmamız içinde ortaya konmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, after having explained the gender concept and other concepts created around it, subsequent to women's long period of silence, and based on the experience derived from their voices being heard now, the experiences from the previous times were discussed. It has been understood that in order to reflect these experiences and this construct, Halime Toros, criticizes this experience based on gender trace in her work of literature. Having examined the works of literature, all male and female social statuses in the context of gender were indexed. Considering this data, the study carried on about the conditions of the time period that literally work performed. In respect to the researches done, the characters in this novel have declared the criticism of being a women and a man. Women who faces with domestic violence, oppressed, women who believe it is“normal”to carry all the responsibilities, inquisitorial, fed up with life, women whom try to find alternative ways, traditional, modern, silenced or choose so to stay silent, generous, hurt, not minded. On the other hand, men who believes has the right to commit violence, to ignore, to make her obey his rules, men who leaves women on her own and not putting anything above his comfort and joy. Men who uses the religion as a protection in order to keep his sovereignty. In this study it has been worked on to reveal the assessment of studies in the context of the role of male and female, which should be understood considering the religious and political situation at the same time period of religion and political situations in were equally affected by the religious and political atmosphere created and how females tried to find an exit way.