Geleneksel Türk sanatları tezhip alanında günümüz sanat akademilerinin bazılarında gerçekleştirilen sanatsal çalışmaların değerlendirilmesi
Evaluation of artistic works conducted in the field of illumination of traditional Turkish arts in some of todays academies of art
  1. Tez No: 514009
  2. Yazar: NURHAN BÖYÜKYILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE TOZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 355
Özet
Geleneksel Sanatlarımız köklü ve uzun bir süreçten geçerek günümüze değin gelmiş belirli dönemlerde her ne kadar çağdaş sanatın gölgesi altında kalmış olsa dahi özellikle son yıllarda yüksek öğretim kurumlarının bünyesinde yer alan akademilerde büyük bir özveri ve disiplin içerisinde varlığını sürdürmektedir. Bu çalışmanın amacı Geleneksel Türk Sanatları bölümlerindeki tezhip alanlarında uygulatılmakta olan sanat çalışmaları göz önünde bulundurularak bireylerin teknik bilgi, beceri, geleceğe yönelik beklenti ve istihdam olanaklarını kapsayacak şekilde günümüz sanat akademilerinin bazıları içerisinden 48 bireyin katılımı ile elde edilen 61 eser incelenerek eselerin belgelemeye yönelik genel analizlerini yapmaktır. Katılımcıların görüşleri ve elde edilen eser analizlerinin sonucunda kurumlar bazında sanat çalışmaları arasındaki farklar klasik ve güncel yaklaşımlar, teknik ve malzeme farkları, kompozisyon, üslûp ve biçim farkları, özgünlük ve istihdam olanakları çerçevesinde ilgili verilere ulaşılarak sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our Traditional Arts have passed through a rooted and long process to get to where it is today, however, even though it has remained in the shadow of contemporary arts from time to time, it continues to exist as a result of great devotion and discipline at the academies located within the institutions of higher learning in recent years. The purpose of this study is to keep in mind the artistic works being implemented in the field of illumination at the Traditional Turkish Arts departments while undertaking an analysis for documentation purposes of 61 works of art that have been obtained through the participation of 48 individuals from some of today's academies of art in a manner which comprises the technical knowhow, skills, expectations regarding the future as well as opportunities for employment of those individuals. As a result, this study has been concluded with the views of the participants as well as the analyses of the works of art that have been obtained in order to reach the relevant data in the framework of the differences between the artistic works, classical and current approaches, technical and material differences, compositional, stylistic and formal differences, originality and employment opportunities.