2017-2018 eğitim öğretim döneminde İstanbul'da lisans düzeyinde tiyatro (Oyunculuk) eğitimi veren akademik kurumların müfredat programlarının incelenmesi
The analysis of curriculum programs of the academic institute that gives theatre education in licence grade in 2017-2018 educational year in İstanbul
  1. Tez No: 514007
  2. Yazar: BARAN GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA EZİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
2018 yılına gelindiğinde Türkiye'de Oyunculuk icra edilen alanlar ve bu alanlarla ilgili ulaşılan veriler; Oyunculuk mesleğinin, ulusal anlamda geldiği boyut; rekabet koşulları; eğitim veren akademik kurumların sayısı ve niteliği incelendiğinde, oyunculuk eğitim sisteminin üzerine yapılmış yeterince araştırma olmadığı görülmektedir. Verimli, modern, başta ulusal düzeyde; sonra uluslararası standartlarda kabul gören bir eğitim içeriği oluşturmanın ilk adımı eğitim geleneğinin ve var olan sistemimizi analiz etmektir. Bu çalışmada dünyayı etkilemiş oyunculuk ekollerinin tarihine değinilmiş; Türk tiyatro anlayışının gelişimi, eğitim sistemimizin oluşumu, akademik oyunculuk eğitimimizin tarihsel gelişimi ana hatlarıyla incelenmiştir. Çalışmanın Merkezinde ise İstanbul'da oyunculuk alanında eğitim veren akademik eğitim kurumlarının Kuruluş tarihleri, eğitim programlarını oluşturan derslerin içeriği, ders sayıları, ders çeşitlilikleri, akts yükleri, teorik ve uygulamalı saatlerin dağılım incelemeleri yer almaktadır. Kurumların Bologna bilgi sistemleri üzerinden paylaştığı veriler değerlendirilerek, grafikler oluşturulmuş istatistiksel karşılaştırılmalar yapılmış ve ulaşılan veriler tartışılarak sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is noticed that a sound study has not been conducted on the areas, when reviewed, in which acting is performed and the data obtained in such areas in Turkey in the year of 2018; the level that the profession of acting has reached in national scale; competition conditions; the number and quality of academic institutions. The first step to form an efficient, modern and acceptable education system both in national and international scale is to analyze our existing system. In this study, the history of the acting scholars which influenced the world is mentioned; Development of turkish understanding of theatre, formation of our education system, historical development of our education of academical acting are examined with their main outlines.In the core of the study will be found a survey of founding dates of the educational institutions providing training in the field of acting, content of the courses making up the education programmes, count of courses, diversity of courses, akts weight, distribution examinations of theorical and applied course hoursacademic education institutions operating in the field of acting in Istanbul. Graphic images have been composed, statistical comparisons have been drawn and the data obtained have been discussed and the consequences have been evaluated reviewing the date that was revealed by the institutions via Bologna information systems.