Hazırlık döneminde voleybolculara uygulanan kuvvet antrenmanlarının servis hızına etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of force training on the speed of service applied to volleyball players during the preparation period
- Tez No: 514084
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmanın amacı; hazırlık döneminde voleybolculara uygulanan kuvvet antrenmanlarının servis hızına etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya Süleyman Demirel Üniversitesi voleybol okul takımında yer alan toplam 14 kadın sporcu araştırma kapsamı içerisine alınmıştır. Araştırmaya katılan sporcuların yaş ortalaması 19,7±5,7, boy ortalamaları 1,7±0,7 cm, vücut ağırlıkları ortalamaları ise 59,2±4,3 kg olarak tespit edildi. Araştırmada bir maksimal kuvvet, sağ-sol el kavrama kuvveti, sırt ve bacak kuvveti, dikey sıçrama, durarak uzun atlama, topun hızı testi uygulandı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde SPSS programı kullanıldı. İstatistiksel işlem olarak bağımlı gruplar arası Paired t testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is; The purpose of this study is to examine the effects of strength training on the speed of service applied to volleyball players during the preparation period. A total of 14 female athletes participating in the survey were included in the research. The average age of the participating athletes was 19.7 ± 5.7, average height was 1.7 ± 0.7 cm and average body weight was 59.2 ± 4.3 kg. In the study, a maximal force, right-left hand grip force, back and leg force, vertical jump, standing long jump, ball speed test were applied. SPSS program was used for statistical analysis of obtained data. Paired t test was applied between dependent groups as statistical process.