Broyler rasyonlarında üzüm posası ile inülin kullanımının performans, karkas randımanı, barsak viskozitesi, bağışıklık ve antioksidan durum üzerine etkileri
Effects of using inulin and grape pomace in broiler ration on performance, carcass yield, intestinal viscosity, immunity and antioxidant status
- Tez No: 514107
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAŞALAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Veteriner Hekimliği, Nutrition and Dietetics, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Broyler Rasyonlarında Üzüm Posası İle İnülin Kullanımının Performans, Karkas Randımanı, Barsak Viskozitesi, Bağışıklık Ve Antioksidan Durum Üzerine Etkileri Bu çalışma broyler rasyonlarına üzüm posası ve inülin ilavesinin performans, karkas randımanı, barsak viskozitesi, bağışıklık ve antioksidan durum üzerine etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada 160 adet 0 günlük Ross 308 broyler civcivleri kontrol grubu yanında %1 inülin, %5 üzüm posası ve %1 inülin + %5 üzüm posası ilave edilmiş yemleri tüketen 4 gruba ve bu gruplarda her birinde 10'ar civciv olacak şekilde 4 alt gruplara ayrılmıştır. Çalışma 42 gün sürmüş olup grupların haftalık olarak canlı ağırlıkları, canlı ağırlık artışları (CAA) ve yem tüketimleri kaydedilmiştir. Haftalık olarak tüketilen yemler haftalık canlı ağırlık artışlarına bölünerek yemden yararlanma oranları (YYO) belirlenmiştir. Denemenin sonunda her alt gruptan 3 hayvan olmak üzere toplam 48 hayvandan bağışıklık ve antioksidan parametrelerin analizinde kullanılmak üzere kan alınmıştır. Plazmalarda immunglobulin (Ig) G ve IgM düzeyleri ile süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutasyon peroksidaz (GPx) aktiviteleri ve malondialdehit (MDA), β karoten, A, C ve E vitaminleri seviyeleri belirlenmiştir. Kan alımından sonra aynı hayvanlar kesilerek sıcak karkas ağırlıkları ve sıcak karkas randımanları belirlenmiştir. Kesim sonrası duodenum bölümünün içeriği alınarak barsak viskozite ölçümü yapılmıştır. Çalışma süreci sonunda haftalık canlı ağırlıklar, canlı ağırlık artışları yönünden gruplar arasında önemli fark olmadığı (p>0.05), yem tüketimleri ve yemden yararlanma oranları bakımından üzüm posasının olumsuz etki ettiği (p0.05) belirlenmiştir. Bağışıklık parametrelerinden IgG düzeyinin inülin ve üzüm posasını birlikte içeren rasyonları tüketen grupta düşük (p0.05) gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Effects of Using Inulin and Grape Pomace in Broiler Ration On Performance, Carcass Yield, Intestinal Viscosity, Immunity And Antioxidant Status This study was carried out to investigate the effects of grape pomace and inulin addition on broiler rations on performance, carcass yield, intestinal viscosity, immunity and antioxidant status. In the study, 160 unsexed 0 day old Ross 308 broiler chicks were divided into 4 groups, of which consumed feed containing 1% inulin, 5% grape pomace and 1% inulin + 5% grape pomace consecutively and these groups divided also into 4 subgroups consisting of 10 chicks in each group. The study lasted 42 days and the live weight, body weight gain (BWG) and feed consumption of the groups were recorded weekly. The weekly feed consumptions were divided by weekly body weight gains to determine feed conversion ratios (FCR). At the end of the experiment, a total of 48 animals, 3 animals from each subgroup, were bled for analysis of immunity and antioxidant parameters. Levels of immunglobulin (Ig) G and IgM with superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GPx) and malondialdehyde (MDA), β carotene, A, C and E levels were determined in plasma. After the blood collection, the same animals were slaughtered and hot carcass weights and hot carcass yields were determined. After slaughtering, contents of the duodenum sections were collected and intestinal viscosity was measured. At the end of study period, weekly live weights were not significantly different among the groups in terms of live weight gain (p> 0.05), but grape pomace had a negative effect on feed consumption and feed conversion ratios (p 0.05).