Okul öncesi çocukların paylaşma, yardımlaşma ve rahatlatma becerilerini geliştirme programının etkililiğinin değerlendirilmesi
An evaluation of the effectiveness of sharing and cooperation enhancement program for preschool children
- Tez No: 514108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu araştırmanın amacı dört-beş yaşındaki çocukların yardımlaşma, paylaşma ve rahatlatma davranışlarını geliştirmeye yönelik bir programın oluşturulması, uygulanması, etkililiğinin değerlendirilmesi ve bu becerilerin sosyal bilgi işleme ve duygu tanıma becerileri ile ilişkisinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda olumlu sosyal beceriler ve bilişsel becerilere yönelik bir program geliştirilmiş ve çocuklara altı modülden oluşan üç haftalık bir eğitim verilmiştir. Eğitim programı kapsamında çocuklarla her hafta yardımlaşma, paylaşma ve rahatlatma davranışlarını arttıracak etkinlikler gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmaya dört-beş yaşlarında anaokuluna devam eden 57 müdahale, 39 kontrol grubunda olmak üzere toplam 96 çocuk katılmıştır. Araştırma kapsamında hem çocuklardan bireysel ölçümler alınmış, hem de ebeveynler ve öğretmenlerden çocukların olumlu sosyal davranışlarını değerlendirmeleri istenmiştir. Elde edilen sonuçlar, uygulanan sosyal beceri geliştirme programının hem çocuklardan alınan ölçümlerde hem de ebeveyn ve öğretmen bildirimlerinde anlamlı bir farklılaşma yarattığını göstermektedir. Programın uygulandığı gruptaki çocukların yardımlaşma, paylaşma, rahatlatma davranışlarının, duygu tanıma becerilerinin ve olumsuz bir duruma karşı verdikleri sakin yanıtların arttığı tespit edilmiştir. Ebeveyn ve öğretmenlerden alınan bildirimlerde de sosyal beceri geliştirme programı uygulanan grubun aldığı puanların, kontrol grubunun aldığı puanlardan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu bulunmuştur. Bu nedenle çocuklardan alınan ölçümler ile ebeveynler ve öğretmenlerden alınan ölçümlerin tutarlı olduğunu, uygulanan programın çocukların sosyal becerileri üzerinde etkili olduğunu söylemek mümkündür. Çalışma kapsamında aynı zamanda çocukların olumlu sosyal davranışları ve bilişsel becerilerinin demografik özelliklerle ilişkili olup olmadığı incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, cinsiyet, yaş, kardeşe sahip olma ve annenin eğitim düzeyinin bu davranışlar ve beceriler üzerinde en etkili değişkenler olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, develop a program to improve helping, sharing and comforting behaviors of children aged 4 to 5 and evaluate this program's effectiveness. Also, the effects' of social information processing and emotional recognition skills on children's prosocial behavior were examined. For this reason, Play-Based Social Enhancement Program has been developed to increase children's prosocial behaviors. This program consists of six modules, was implemented for three weeks. Total of 96 children aging between 32-64 month participated in this study. As 57 of 96 participants composed the experimental group the rest children composed the control group. As for measuring prosocial behavior, parents' and teachers' reports on questionnaires were used and children evaluated with individual assessment different tasks. Pretest-posttest control group designed has been used in this study. The results show that the social skills enhancement program produces statistically meaningful difference both in measures taken from children's assessment and in parent and teacher reports. It has been revealed that children in the experimental group have increased helping, sharing and comforting behaviors, emotional comprehension skills and quiet responses in a negative situation. Similar to children's assessment, parent's and teacher's reports show that experimental group scores were observed to be statistically significantly higher than the control group. Measures taken from children are consistent with measures taken from parents and teachers. Therefore these results demonstrate that the social skills enhancement program improves prosocial behaviors and cognitive skills of preschool children. The study also examined whether prosocial behaviors and cognitive skills of children are related to demographic characteristics. Results showed that gender, age, having a sibling, and maternal education level were the most influential variables on prosocial behaviors and cognitive skills.