Takım çalışması özelliklerinin takım performansına etkisi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 514146
  2. Yazar: MUSTAFA EMRE EYİSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Günümüzde güncellenen rekabet koşullarında organizasyonlar içinde takım olarak tanımlanabilecek küçük grupların kullanılması kaçınılmaz hale gelmiştir. Yapılan çalışmalar takımların bireysel çalışma modellerine görece daha yüksek üretkenlik becerilerine sahip olduklarını ve çalışan mutluluğu açısından daha yüksek potansiyel taşıdığını göstermektedir. Takımların yüksek performans göstermesi ve hedefledikleri amaçlara ulaşabilmeleri için bazı temel özelliklere sahip olmaları gerekir. Ortak amaca yönelik çalışan, doğru üye seçimi ile meydana getirilmiş, yönetimin katılımcı anlayışa sahip olduğu, iletişim kanallarının sağlıklı çalıştığı, yeterli tecrübe ve bilgiye sahip takımlar yüksek performans gösterebilme potansiyeline sahiptirler. Takım çalışması esasına dayanarak dizayn edilmiş organizasyonlarda bazı çalışma özelliklerinin takım performansı ve etkinliği ile doğrudan ilişkili olduğu düşünülmektedir. Bu çalışma ile“İş Dizaynı”,“Karşılıklı Bağlılık”,“Uyuşma”,“Bağlam (Görev İçeriği)”ve“Süreç”kavramlarının takım performansına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma kapsamında on farklı spor takımının farklı branşlardaki üyelerine etkin takım özellikleri hakkında anket uygulanarak sorular yöneltilmiş ve bu özelliklerin takım performansına etkileri araştırılmıştır. Öz yönetim ve katılım karakteristiklerine sahip şekilde dizayn edilmiş organizasyonlarda, görev ve amaç bağlılığının sağlanabildiği çalışma şartlarında, takım üyelerinin birbiri ile uyuşmalarının yakalanabildiği koşullarda takım performansı ve etkinliğinde belirgin artışlar gözlenmektedir. Bunların yanı sıra organizasyonel içerik ve kullanılan kaynakların yeterli düzeyde tutulduğu ve sürekli iyileştirme çalışmaları ile desteklendiği bir bağlamda iş süreçlerinin de doğru tanımlanması ve optimize edilmesi koşulu ile takım performansı olumlu yönde gelişim göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the updated conditions of the competative environment, today's organizations require to use small groups called as“team”in their structure. Researches state that the teams have higher productivity skills and bigger potential regarding member satisfaction compare individual persons. Teams shall have some basic features to show satisfactory performance and to reach their defined targets. Teams will have a greater potential when they are builded with correct individuals who is focused to the same target and when the administrators encourage the members to participate on decision making processes. Communication skills, knowledge and experience have also critical roles on team performance. It has been stated on the teams which're designed according to“team oriented structure”, there are some characteristics which are highly related with team performance and efficiency. It has been targeted to investigate the effect of“Job Design”,“Interdependence”,“Composition”,“Context”,“Process”characteristics on team performance. With this project, a survey is applied to the team members of ten different sport teams which are acting on different competitions and the effects of these characteristics to the team performance has been investigated. When the organizations are designed according to self-management and participation principles, when task- and goal interdependence are shared between members of the team and when the composition of the team members are effective, than there will be a significant increase on team performance and team efficiency. Beside of that, if the organizational context and resources can be kept on sufficient level and supported by contineus improvement activities, the team performance may effect in a positive direction.