Takım çalışmasının bireyi tanıma üzerine etkisi
The effects of teamwork on getting to know individuals
  1. Tez No: 898952
  2. Yazar: CANER KALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, takım çalışmasının bireyi tanıma üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemi, ölçüt örnekleme yöntemiyle seçilen ve daha önce herhangi bir spor branşında lisansı olan ve derece yapmış 6 erkek ve 6 kadın öğrenciden olmak üzere toplam 12 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden, durum çalışması yaklaşımı içinde yer alan bütüncül tek durum deseni ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların seçimi, spor branşlarındaki tecrübeleri göz önünde bulundurularak yapılmış olup, araştırmanın bulgularını zenginleştirmek adına nitel veri toplama araçları kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları arasında, 2 sorudan oluşan demografik bilgi formu ve 8 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu bulunmaktadır. Bu formlar, katılımcıların demografik özelliklerinin yanı sıra takım çalışmasına yönelik görüşlerini detaylı bir şekilde değerlendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Katılımcılara, takım çalışmasının bireyi tanıma üzerindeki etkilerini gözlemlemek amacıyla 7 farklı takım çalışması etkinliği uygulatılmıştır. Katılımcılarla birebir görüşmelerden sonra veriler önce ses kayıt cihazı yöntemi ile kayıt altına alınmış, sonrasında veriler dijital ortama aktarılarak gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Bu yöntem, verilerin doğruluğunu ve güvenilirliğini artırmak amacıyla tercih edilmiştir. Kayıt altına alınan veriler, nitel araştırma yöntemlerinin analizinde yaygın olarak kullanılan Nvivo 14 programına aktarılmıştır. Verilerin çözümlenmesi için detaylı incelemeyi mümkün kılan içerik analizi tasarımı kullanılmıştır. Araştırma sürecinde elde edilen veriler, çalışma ortamında elde edilen uygun görsellerin kullanılmasıyla desteklenmiştir. Bu görseller, katılımcıların etkinlikler sırasında sergiledikleri davranışları ve etkileşimleri görsel olarak belgeleyerek verilerin yorumlanmasını kolaylaştırmıştır. Araştırmanın nitel analizinde, takım çalışmasındaki kişisel yeteneklerin diğer takım üyelerine katkısı, takım çalışmasının diğer takım üyelerinin bilgi düzeyine katkısı, takım çalışmasının diğer takım üyelerinin yeteneklerini tanımaya katkısı, takım çalışması etkinlikleri sırasında stresli durumlarda karar verme becerisi, geri bildirim vermenin takım üyelerinin güçlü ve zayıf yönleri berlirlemedeki rolü, takım çalışması bireyleri tanımanın takım performansına etkisi, takım oyunlarındaki liderlik ve sorumluluk rollerinin takım üyelerini tanımaya etkisi ve takım çalışmasının farklı liderlik özelliklerini görmeye etkisi hakkındaki görüşleri gibi sorular yer almıştır. Araştırma sonucunda, takım çalışmasının bireyi tanıma üzerine etkisine ilişkin elde edilen bulgular, takım çalışması etkinliklerinin bireyi tanıma konusunda olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Katılımcıların görüşlerinden elde edilen kodlar, takım çalışmasının bireylerin birbirlerini daha iyi tanımalarına, yeteneklerini keşfetmelerine ve bilgi düzeylerini artırmalarına yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgular, takım çalışmasının sadece bireysel performansı artırmakla kalmayıp, aynı zamanda ekip içindeki ilişkileri ve iş birliğini güçlendirdiğini de göstermektedir. Bu çalışma, takım çalışmasının bireyi tanıma üzerindeki etkilerini derinlemesine inceleyerek, bu alandaki literatüre önemli katkılar sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of teamwork on getting to know indiviuals. The sample of the research is a group of 12 students, consisting of 6 male and 6 female students, who have previously obtained a license and a degree in any sport branch, selected by criterion sampling method. The selection of the participants was based on their experience in sports branches, and qualitative data collection tools were used to enrich the findings of the study. The data collection tools used in the study included a demographic information form consisting of 2 questions and a semi-structured interview form consisting of 8 questions. These forms were prepared to evaluate the demographic characteristics of the participants as well as their views on teamwork in detail. In order to observe the effects of teamwork on getting to individuals, participants were asked to implement 7 different teamwork activities. One-on-one interviews were conducted with the participants and the data was first recorded with a voice recorder and then transferred to written text and necessary edits were made. This method was preferred in order to increase the accuracy and reliability of the data. The recorded data was transferred to the Nvivo 14 program, which is widely used in the analysis of qualitative research methods. The content analysis design, which enables detailed examination, was used to analyze the data. The data obtained during the research process was supported by the use of appropriate visuals obtained from the work environment. These visuals visually documented the behaviors and interactions of the participants during the activities, facilitating the interpretation of the data. The qualitative analysis of the research involved their opinions on questions such as the contribution of personal skills in teamwork to other team members, the contribution of teamwork to the knowledge level of other team members, the contribution of teamwork to recognizing the abilities of team members, the ability to make decisions in stressful situations during teamwork, the role of giving feedback in determining the strengths and weaknesses of team members, the effect of being acquainted with the individuals in teamwork on team performance, the effect of leadership and responsibility roles in team games on getting to know team members, and the opinions about the effect of different leadership characteristics on teamwork. As a result of the research, the findings on the effect of teamwork on getting to know individuals showed that teamwork activities have a positive effect on it. The codes obtained from the participants' opinions revealed that teamwork helps individuals to get to know each other better, discover their talents and increase their level of knowledge. These findings suggest that teamwork not only enhances individual performance but also strengthens relationships and cooperation within the team. The findings provide important clues for developing various strategies to increase the effectiveness of teamwork and ensure team cohesion. By examining the effects of teamwork on getting to know individuals in depth, this study makes important contributions to the literature in this field.