İliç-Kemah (Erzincan) jips florası
Gypsum flora of Ilic-Kemah (Erzincan) surrounds
- Tez No: 514162
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ DUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmada Erzincan ilinin İliç ve Kemah ilçelerinde bulununan jipsli alanlar florası incelenmiştir. 2014-2017 yılları arasında yapılan arazi çalışması sonucunda 1037 bitki örneği toplanmıştır. 69 familyaya ait 549 tür ve türaltı takson tespit edilmiştir. Bu taksonların 106'sı Türkiye için endemik olup endemizm oranı %19,3'tür. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı; 21 (% 3,8) Akdeniz elementi, 255 (% 46,4) İran-Turan elementi, 21 (% 3,8) Avrupa-Sibirya elementi, 252 (% 46) geniş yayılışlı veya fitocoğrafik bölgesi belli olmayan taksonlardır. Çalışma sonucunda bilim dünyası için yeni olduğuna karar verilen 3 tür belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study gypsum area were examined in İliç and Kemah districts of Erzincan. 1037 plant specimens were collected during field studies between 2014-2017. 549 species and subspecies taxa belonging to 69 families were identified. 106 of these taxa are endemic for Turkey and endemism rate is 19,3 %. Distribution of taxa according to phytogeographical regions; Mediterraneaen elements are 21 (3,8 %) taxa, İrano-Turanian elements are 255 (46,4 %) taxa, Euro-Siberian elements are 21 (3,8 %) taxa, 252 (46 %) are taxa which are wide spread and whose phytogeographic regions are uncertain. As a result of this research, 3 new species are defined for the scientific world.