İşletmelerde denetim ve kontrol uygulamaları ile faaliyet raporu ilişkisi ve bir uygulama
The relationship between audit and control practices in enterprises and annual report and an application
- Tez No: 514240
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA MÜNEVVER YILANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Yıllık faaliyet raporu, işletmelerin bir yıllık faaliyetlerinin özetidir. Faaliyet raporu günümüzde finansal bilgilerin dışında diğer finansal olmayan tüm işletme faaliyetleriyle ilgili konuları kapsayacak biçimde düzenlenmektedir. Dolayısı ile faaliyet raporundaki bilgiler kullanıcıları için de büyük bir önem taşımaktadır. Bilgi kullanıcıları, işletmeler hakkında doğru, dürüst ve güvenilir bilgilere sahip olmak isterler. Bu neden den dolayı önemli bir kurumsal iletişim aracı olan faaliyet raporu, işletmelerdeki iyi bir kurumsal yönetim, esasları olan, bağımsız denetim, iç denetim ve iç kontrol olmak üzere üç yapı ile yakından ilgilidir. Bu çalışmanın konusu, işletmelerin yönetim kurulunun hazırlamak zorunda olduğu faaliyet raporunun bağımsız denetim, iç denetim ve iç kontrolle olan ilişkisi üzerinedir. Çalışma büyük ölçüde 6102 sayılı TTK, GTB yönetmeliği, SPK mevzuatı ve tebliğleri çerçevesinde ele alınacaktır. Bu çalışmada iki işletmenin faaliyet raporları üzerinde inceleme yapılmıştır. Faaliyet raporları incelenerek raporlardaki bağımsız denetim, iç denetim ve iç kontrol ile ilgili kısımlar tespit edilmeye çalışılmıştır. İnceleme de daha önceki kavramsal bölümler de faaliyet raporlarındaki denetim ve kontrolle ilişkili kısımlar esas alınmış ve bu kısımların yeterli olup olmadığı ile ilgili değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The annual report is a summary of the activities of the enterprises for a year. The annual report is currently structured to cover topics related to all non-financial business activities other than financial information. Therefore, the information in the annual report is also of great importance to the users. Information users want to have accurate, honest and trustworthy information about companies. The annual report, which is an important corporate communication tool for this reason, is closely related to the three structures of good corporate governance in the enterprises, namely, auditing, internal auditing and internal control. The subject of this study is on the relationship between the annual report, which the board of directors of the enterprises has to prepare and the auditing, internal audit and internal control. The study will be handled largely within the framework of Turkish Code of Commerce (TTK) numbered as 6102, Ministry of Customs and Trade (GTB) Regulation, Capital Market (SPK) Legislation and Communiqués. In this study, the annual reports of the two companies were examined. The annual reports have been examined and it has been tried to determine the parts related to the auditing, internal audit and internal control in the reports. The previous conceptual sections of the review were based on the audit and control related parts of the annual reports, and an evaluation was made as to whether these parts were sufficient.