Foreign policies of the United States and European Union on China in 2000's
2000'li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri'nin ve Avrupa Birliği'nin Çin dış politikaları
- Tez No: 514245
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERZUKA SELİN TÜRKEŞ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çin'in uluslararası ekonomideki yükselişi, büyük güçlerin, ABD'nin (ABD) ve Avrupa Birliği'nin (AB), dikkatini çekmiştir. Özellikle Soğuk Savaş döneminden sonra, bu güçlerin Çin'le etkileşimleri, uluslararası sistemin değişen dinamikleri nedeniyle uluslararası alanda çok büyük önem kazanmıştır. Bu çalışmada, Çin ile uluslararası ilişkilerde, Amerikan ve Avrupa Birliği tutumları incelenmiştir. Diğer bir deyişle, ABD ve AB'nin Çin hakkındaki dış politika davranışları, anarşi, devletçilik, hayatta kalma, kendi kendine yardım, güvenlik ikilemi ve güç dengesini içeren realizm ve özellikle saldırgan realist gözlükleriyle birlikte incelenmiştir. Daha açık olmak gerekirse, realist özellikle saldırgan realist yaklaşımlarını, ABD ve Avrupa Birliği'nin Çin ile ilişkilerine uyarlamak bu tezin ana temasını oluşturmaktadır. Literatür incelemeleri ABD-Çin ilişkilerini ve AB-Çin ilişkilerini analiz etmek için bu çalışmaya bir çerçeve oluşturmaktadır. Ayrıca, ilişkiler tarihsel altyapı, önemli olaylar ve önemli dönemler gibi farklı göstergeler kullanılarak analiz edilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda ABD ve Çin ilişkileri ile AB ve Çin ilişkileri, saldırgan gerçekçilik ışığında ayrı ayrı incelenmiştir. Akabinde, ABD ve Çin ilişkileri, saldırgan gerçekçi teori yaklaşımları uygulayarak AB ve Çin ilişkileri ile ilişkilendirilmiştir. Sonuç olarak, bu araştırma ABD ve Çin ile AB ve Çin ilişkilerinin saldırgan realist teori ile şekillendiğini ve aynı zamanda önemli farklı dinamikleri olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The rise of China in international economy has attracted the attention of major powers' such as the United States (the US) and European Union (EU). Especially after Cold War period, these aforementioned powers' interactions with China have gained crucial importance for international realm because of the changing dynamics of the international system. In this study, the United States and European Union policies on China in international relations have been examined. In other words, foreign policy behaviors of the US and the EU on China have been analyzed in terms of realism and especially offensive realism of which includes anarchy, statism, survival, self- help, security dilemma and balance of power. To be more specific, the implementation of the realist especially offensive realist assumptions to the US and the EU relations with China is the main concern of this thesis. The framework of this study is based on the literature review in order to analyze the US and China relations, and the EU and China relations. Moreover, the relations have been tried to be analyzed by using different indicators such as historical backgrounds, key events and key periods. In this context, the relations between the US and China and the relations between the EU and China are investigated separately in the light of offensive realism. Subsequently, the relations of the US and China are linked to the relations of the EU and China by conducting offensive realist theory approaches. In conclusion, this research outlines that not only both the US-China relations and the EU-China relations are shaped by offensive realist theory but also they have important different dynamics.