Türkiye'de güvenlik çalışmalarının tarihsel perspektiften nitel analizi
Qualitative analysis of security studies in Turkey from the historical perspective
- Tez No: 514246
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET BİRDİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Uluslararası İlişkiler Disiplini içerisinde yer alan güvenlik çalışmaları İkinci Dünya Savaşı'dan sonra ortaya çıkmıştır. Soğuk Savaş dönemi boyunca Sovyetler Birliği ve ABD'nin birbirlerine karşı giriştikleri ideolojik, ekonomik, askeri mücadele ve nükleer silahların yarattığı koşullar bu dönem güvenlik çalışmalarının temel noktalarını oluşturmuştur. Soğuk Savaş döneminde 1970'li yıllardan itibaren güvenlik çalışmalarının odak noktasını askeri konuların yanı sıra ekonomik meseleler de oluşturmaya başlamıştır. Soğuk Savaş'ın sonlarına doğru mevcut güvenlik çalışmalarının dünyada var olan güvensizlikleri yansıtmakta ve çözüm getirmekte yetersiz kaldığı ortaya çıkmıştır. Soğuk Savaşın bitişiyle beraber güvenlik çalışmalarında bir dönüşüm yaşanmıştır. Bu dönüşüm ile beraber güvenlik çalışmalarının araştırma alanı kapsamı birey düzeyinden uluslararası sistem düzeyine kadar genişlemiştir. Bu yüksek lisans tezinde Türkiye'de güvenlik üzerine yapılmış akademik çalışmalar analiz edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmanın temel sorunsalı Türkiye'de yapılan güvenlik çalışmalarının mevcut durumunun ne olduğu, bu çalışmaların hangi yaklaşımlar etrafında şekillendiğidir. Türkiye'de güvenlik konusunda yapılmış akademik çalışmaların yoğunlaştığı ve zayıf kaldığı alanları tespit etmek amacıyla literatürdeki lisansüstü tezler, akademik makaleler ve kitaplar taranmıştır. Türkiye'de yapılan güvenlik çalışmaları niteliksel olarak tasnif edilmiştir. Erişilen kaynakların nitel analizi için üç farklı yöntem kullanılmıştır. Bu yöntemler, analiz düzeyleri bakımından sınıflandırma, anahtar kavramlar bakımından sınıflandırma ve lokasyon sınıflandırmasından oluşur. Bu sınıflandırma sonucunda elde edilen bulgular, grafikler üzerinden analiz edilmiş ve çalışmanın sonunda ekler kısmında tablolar halinde sunulmuştur. Gerçekleştirilen analiz sonucunda Türkiye'de yapılan güvenlik çalışmalarında realist yaklaşımın ağırlıkta olduğu, bununla beraber eleştirel güvenlik çalışmalarının sayısı az olmakla beraber bu çalışmaların sayısının giderek arttığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Security studies in the Discipline of International Relations have emerged after the Second World War. During the Cold War period, conditions which ideological, economic, military struggles, which were undertaken by the Soviet Union and the USA towards each other, and nuclear weapons created, generated the main points of security studies of this period. In the Cold War period, beginning from 1970s, economic matters alongside with military topics have begun to shape focal point of security studies. Towards the end of the Cold War, it has come to the light that current security studies were inadequate to reflect insecurities in the world and to deliver a solution. With the end of the Cold War, a transformation was experienced in security studies. With this transformation, range of the research field of security studies has expanded from individual level to international system level. In this master's thesis, academic studies on security, which were done in Turkey, were tried to be analyzed. The basic research question of this work is what the current condition of security studies in Turkey is and around which approaches these studies are shaped. In order to determine the areas, on which studies in the area of security have intensified and remained weak, post graduate theses, academic articles and books in the literature were searched. Security studies conducted in Turkey were qualitatively classified. Three different methods were used for qualitative analysis of the accessed resources. These methods consist of classification by analysis level, classification by key concepts and location classification. Findings, which were obtained as a result of this classification, were analyzed on charts and presented at the end of the work as tables in the appendices. In the analysis which was realized, it was concluded that realist approach dominates in the security studies conducted in Turkey although amount of critical security studies gradually increases while number of these studies is low.