Tüketicilere yönelik finans şirketleri ve Türkiye örneği
- Tez No: 51432
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURHAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Tüketicilerin gelecekteki gelirleri ile bugünden harcama yapabilme olanağını tüketici kredileri sağlamaktadır. Bu yapısı ile tüketici kredileri, toplumların alış-veriş kalıplarını değiştirmiştir. Bu çalışmada tüketici kredisi veren kurumlardan biri olan finans şirketleri ve bu şirketlerin Türkiye'deki örneği incelendi. Çalışmanın birinci bölümünde tüketici kredileri ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise çalışmanın konusu olan finans şirketleri ve dünyadaki bazı ülkelerdeki örnekleri incelendi. Son bölümde ise Türkiye'de tüketici kredisi sağlayan tek finans şirketi örneği incelenmiştir. Türkiye'de çok yeni bir finansal kurum olan bu şirketlerin kısa zamandaki hızlı gelişimi tüketici kredileri alanında bankalara rakip bir kurumsal yapının oluştuğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Consumer credits provide the consumers with the possibility of being able to spend money today by means of their future income. In this way, consumer credits have changed the shoping styles of the community. In this study“Finance Companies”as credit suppliers, and examples of such Turkish institutions have been considered. In the first part of this study, there is general information about consumer credits. In the second part, the finance companies that this study in based an application in various countries have been examined. In the last part, the unique Turkish example of a financial institution as consumer credit supplier have been examined. Fast development of this institution in Turkey demostrate strong rivaly with the banks in the consumer credit sector.