Ortaokul öğrencilerinin geri dönüşüm konusundaki bilgi düzeylerinin ve tutumlarının belirlenmesi
Determination of the knowledge levels and their attitude on the recycling of secondary school students
- Tez No: 514313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA UZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada ortaokul öğrencilerinin geri dönüşüm konusundaki bilgi düzeylerini ölçmek, çevre ile geri dönüşüm konusundaki tutumlarını belirlemek ve geri dönüşüm konusundaki görüşlerinin alınması amaçlanmıştır. Çalışma grubu olarak 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Giresun ili merkez ilçede bulunan iki ortaokulda öğrenim gören 502 ortaokul öğrencisi kullanılmıştır. Öğrencilerin sınıf düzeyleri incelendiğinde; 6. sınıfta 173, 7. sınıfta 164, 8. sınıfta 165 öğrenci bulunmaktadır. Cinsiyete bakıldığında; 242 erkek, 260 kız öğrenci olduğu görülmüştür. Araştırmanın nicel kısmında veri toplama aracı olarak iki uygulama yapılmıştır. İlki, araştırmacı tarafından geliştirilen Geri Dönüşüm Başarı Testi (GDBT) çalışma grubuna uygulanmıştır. Ardından Çevresel Tutum Ölçeği (ÇTÖ) yine aynı gruba uygulanmıştır. Veriler SPSS paket programında analiz edilmiştir. Sonuçlar incelendiğinde, öğrencilerin sınıf düzeylerine ve cinsiyetlerine göre farklılıklarının olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın nitel kısmında ise; öğrencilerin geri dönüşüm hakkındaki görüşlerini belirlemek amacıyla uygulamalardan sonra, araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile her sınıf düzeyinden 20 öğrenciyle görüşülmüş ve elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Sonuçlar incelendiğinde, öğrencilerin geri dönüşüm konusunda bilgi sahibi olduğu ve geri dönüşüm uygulamalarına katılım sağlamak istedikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate secondary school students' level of knowledge about recycling, identify their attitudes towards the environment with recycling and get their ideas about recycling. As a study group, in the 2016-2017 education year, 502 students, who study central district of Giresun were chosen. When the students' grades were investigated, there are 173 students in the 6th grade, 164 students in the 7th grade and 165 students in the 8th grade. When it came to their gender, it was seen that there were 242 boys and 260 girls. In the quantitative part of the study, two applications were done as a data collection tool. Firstly, the Recycling Achievement Test (RAT) which was developed by the researcher was applied on the study group. Next Environmental Attitude Scale (EAS) was applied on the same group. The data were analyzed by the way of SPSS programme. When the results examined, it was found out that there were differences according to the grades and genders of the students. In the qualitative part of the study after the applications which were done to find out students' ideas about recycling, with a semi structured interview form prepared by the researcher from each of the grades 20 students were interviewed and the collected data were evaluated by the content analysis method. When the results were analyzed, it was found out that the students were informed of recycling and they were willing to take part in recycling practices.