Yüksek performanslı çalışma sistemleri algısı, örgütsel vatandaşlık davranışı ve yabancılaşma arasındaki ilişkiler
Relationship between, perception of high performance work systems, organizational citizenship behaviour and alienation
- Tez No: 514327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Rekabetin her sektörde günden güne sertleşerek etkisini gösterdiği global dünyada, insan kaynağının en önemli unsur olduğunu fark eden örgütler, İnsan Kaynakları Yönetimi' ne gittikçe önem vermeye başlamışlardır. Bu bağlamda insan kaynakları uygulamaları ve buna ilişkin çalışmalar giderek hız kazanmıştır. Bu çalışma stratejik insan kaynakları uygulamalarından olan yüksek performanslı çalışma sistemlerine ilişkin çalışan algısı, örgütsel vatandaşlık davranışı ve yabancılaşma arasındaki ilişkileri ölçmeye yönelik olarak yapılmıştır. Araştırma, İzmir merkezli bir holdingin çalışanları üzerinde yapılan anket uygulamaları sonucunda elde edilen verilerin SPSS programı ile analiz edilmesi yoluyla hazırlanmıştır. 367 adet anketin analizine göre yapılan araştırma sonucunda, yabancılaşma ile örgütsel vatandaşlık davranışı ve yabancılaşma ile yüksek performanslı çalışma sistemleri algısı arasında istatistiksel olarak anlamlı, olumsuz ve orta şiddette; örgütsel vatandaşlık davranışı ile yüksek performanslı çalışma sistemleri algısı arasında istatistiksel olarak anlamlı, olumlu ve orta şiddette ilişkiler tespit edilmiştir. YPÇS algısı ile ÖVD arasındaki ilişkide yabancılaşmanın aracılık rolü test edilememiştir.
Özet (Çeviri)
In the global world where the competition is hardening day by day in every sector; organizations that have realized that, human resources are the most important factor, have started to give importance to human resources management. In this context human resources management practices and related studies, increasingly gained speed. The aim of this study is to understand of relationship between, perception of high performance work systems, organizational citizenship behaviour and alienation. The research have been made with the analised in SPSS program of the datas coming from questionnaire answers of the employees who works in a holding based in İzmir. According to the results of the analysis of the 367 answers given to the questionnaire, alienation has a positive and mild relationships with both organizational citizenship behavior and perception of HPWS. Besides, there is a positive and mild relationship between organizational citizenship behavior and perception of HPWS. All results are significant statistically. However, the mediating role of alienation on the relationship between perception of HPWS and OCB has not been tested.