Üye ülkelerden bazı örneklerle Avrupa Topluluğu'nda ve Türkiye'de sendikaların denetimine ilişkin düzenlemeler
- Tez No: 51433
- Danışmanlar: PROF.DR. NÜVİT GEREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Sendikaların denetimini genel olarak“iç denetim”ve“dış denetim”olmak üzere ikiye ayırarak incelemek mümkündür. Sendikaların kendi organları vasıtasıyla denetlenmeleri olarak ifade edilen iç denetim, sendikaların demokratik kuruluşlar olmasının doğal bir sonucudur. Buna karşılık, sendikaların kendi organları dışındaki organlar tarafından denetlenmesini öngören dış denetim ise ülkelerin ekonomik, sosyal ve siyasi koşullarının gerektirdiği bir zorunluluk olarak ortaya çıkmaktadır. Böyle olmakla birlikte dış denetim, sendikaların yönetim ve faaliyetlerinde serbest olmalarını öngören kollektif sendika özgürlüğünü sınırlandırabilir. Zira ILO'nun 87 ve 98 sayılı Sözleşmeleri de sendikalar üzerindeki dış denetimi, sendikaların iç işlerine müdahale olarak görmektedir. Avrupa Topluluğu düzenlemeleri arasında sendikaların denetimine ilişkin bir düzenlemeye rastlanmamaktadır. Bununla birlikte Topluluk ülkelerinin hemen hepsinin ILO'nun sendikaların denetimine ilişkin sözleşmelerini onayladığı ve ILO'nun yönetimindeki etkinlikleri dikkate alınırsa, ILO düzenlemelerinin Topluluk tarafından yapılacak düzenlemelere standart oluşturacağı açıktır. Dolayısıyla, Türkiye'nin bu örgütlerle ilişkileri nedeniyle sendikaların denetimine ilişkin düzenlemeleri yaparken, belirtilen bu standartları gözönünde bulundurması gerekmektedir. Bu araştırmanın amacı, uluslararası normlar çerçevesinde, ülkemizdeki sendikaların denetimine ilişkin düzenlemeleri tarihsel gelişim süreci içinde inceleyerek, günümüz Türk Mevzuatı ile Avrupa Topluluğu düzenlemeleri arasında karşılaştırma yapmaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There are two kinds of control on unions. One is internal control, the other is external control. Internal control is defined as the control done by the unions' own bodies, is the usual consequence of their being democratic associations. On the other hand, external control is known as the control done by the state. It depends on the economic, social and political conditions of the countries. Nevertheless, external control can restrict collective union freedom. Besides ILO Conventions No:87 and No:98 admit external control as interferencing to unions' interior affairs. There is no regulation concerning the control of the unions among the regulations of European Community. However, if it is taken into account that almost all of the member countries of European Community have ratified ILO Conventions about the control of the unions and have efficiency in the administration of ILO, it is obvious that ILO regulations should constitute a standard for the regulations done by the Community. Therefore, Turkey should take into account the standards mentioned below while legislating regulations about the control of the unions. The purpose of this research is to study the historical background of regulations about the control of the unions in Turkey in the content of international norms and particularly comparing the regulations of European Community with the current situation in Turkey.