Ortaokul ve lise öğrencilerinin adil dünya inançlarının denetim odağı ve anne baba tutumu açısından gelişimsel olarak incelenmesi
Developmental investigation of elementary and high school students' beliefs in a just world in terms of locus of control and parental attitudes
  1. Tez No: 514363
  2. Yazar: PELİN ERDEM ÇEVİKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR PINAR BAYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, 13–18 yaş grubunda bulunan ortaokul ve lise öğrencilerinin adil dünya inançları ve bu inancın ergenlikteki gelişimi hakkında bilgi edinmeyi amaçlamıştır. Bu kapsamda öncelikle ergenlerin adil dünya inançlarını ölçen orijinal bir ölçek geliştirilmiş, bu ölçek kullanılarak katılımcıların adil dünya inançları demografik değişkenler, denetim odağı ve anne baba tutumu çerçevesinde incelenmiştir. Veriler SPSS 22.00 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda cinsiyet, sosyo-ekonomik düzey ve ebeveyn eğitim durumunun ergenlerin adil dünya inançlarını anlamlı derecede etkilemediği; adil dünya inancının ergenlik döneminde yaş ilerledikçe belli kırılma noktalarının varlığı çerçevesinde zayıfladığı görülmüştür. Ayrıca yaşamın çeşitli alanlarında (aile, okul başarısı, akran ilişkileri gibi) içten denetimli olmanın ve demokratik aile tutumuna sahip bir aileye mensup olmanın güçlü adil dünya inancına sahip olma ile ilişkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to find out about adolescents' beliefs in a just world and the development of this belief among middle school and high school students aged 13–18. Within this context, an original scale measuring the fair world beliefs of the adolescents was developed first. Using this scale, participants' just world beliefs were examined in terms of demographic variables, locus of control and parental attitudes. The data were analyzed using the SPSS 22.00 program. Results reflected that gender, socio-economic level and parental education level did not significantly affect the just world beliefs of adolescents and just world beliefs weakened as adolescents got older - with some specific age breakpoints. It has also been found that adolescents with internal locus of control and parents with democratic parental attitudes is related to having a strong just world belief.