Lazer optik görüntüleme ile kan pıhtılaşmasının nicemsel değerlendirilmesi
The quantitive evalution of blood coagulation by laser optical imaging
  1. Tez No: 514369
  2. Yazar: TÜLİN BEGÜM ÇETİNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Pıhtılaşma testleri ve pıhtılaşma faktör ölçümleri klinik pratikte yaygın olarak uygulanmaktadır. Ön analitik şartlar laboratuar değerlendirmesinde çok önemlidir. Hemostatik sistem dört bileşen içerir: damar sistemi, trombositler, pıhtılaşma faktörleri ve fibrinolitik sistemdir. Şu anda bu dört bileşen arasındaki karmaşık etkileşimi yeniden üretebilen laboratuar veya hasta başı testi bulunmamaktadır. Protrombin zamanı (PZ) ve etkin kısmi tromboplastin zamanı (EKTZ) sadece sistemin pıhtılaşma protein bölümünü test eder ve sonuçlar test sınırlamaları çerçevesinde dikkatlice yorumlanmalıdır. Pıhtılaşma esnasında kanın viskoelastikliğinin ölçümü, kanın hemostatik koşullarını (haemostatic conditions) doğrudan açıklar. Dolayısıyla, pıhtılaşma eksikliğinin tanılanması için, hasta-başı (point-of-care) durumda viskoelastikliği değerlendiren teknolojiler çok değerli olmaktadır. Bu çalışmada; lazer beneklenme zıtlık (contrast) görüntülemesi (LBZG) esaslı bir donanımsal/yazılımsal sistem geliştirilerek pıhtılaşmanın incelenmesi ele alınmıştır. İn-vitro koşullarda; optik açıdan kan benzeri sıvılar üzerinden ilk çalışmalar, kalibrasyon amacıyla planlanmıştır. Sonraki aşamada kan ile çalışılmış, klinik koşullarda sistemin sınanmasına (validasyon) geçilmiştir. Lazer beneklenme zıtlık görüntülemesi (LBZG) vasıtasıyla; kan viskoelastik özelliklerinin incelenerek, pıhtılaşmanın nicemsel olarak değerlendirilmesi sonucunda; klinik uygulamalara yardımcı olmaktır.
Özet (Çeviri)
Clotting tests and factors measurements have been widely implemented in clinical practice. Pre-analytical circumstances are highly important in laboratory evaluation. The haemostatic system contains four components: the vasculature, platelets, clotting factors, and the fibrinolytic system. There is already no laboratory or point-of-care test capable of reproducing the complicate regulated cooperation between these four components. The prothrombin time (PT) and activated partial thromboplastin time (APTT) only measure the coagulation protein component of the system and results have to be cautiously defined in the context of the assay limitations. The measurement of viscoelasticity of blood during coagulation directly explains haemostatic conditions of the blood. Thus, for the detection of clotting deficiency, the technologies that evaluate viscoelasticity at the point-of-care are very valuable. In this study, the development of a hardware / software system based on a laser speckle contrast imaging has been studied to investigate blood coagulation. In in-vitro conditions, the first studies on blood-like fluids in terms of optics are planned for calibration purposes In the next step, blood was studied and the system was tested in clinical conditions. Through laser speckle contrast imaging, blood viscoelastic properties were investigated and as a result quantitive evaluation was provided to help with clinical practice.