Ailevi akdeniz ateşi hastalarında farklı dozlarda kolşisin tedavisinin etkinliği
The effi̇cacy of di̇fferent colchi̇ci̇ne dose i̇n treatment of fami̇li̇al medi̇terranean fever
- Tez No: 514388
- Danışmanlar: DOÇ. NİLÜFER ALPAY KANITEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
AİLEVİ AKDENİZ ATEŞİ HASTALARINDA FARKLI DOZLARDA KOLŞİSİN TEDAVİSİNİN ETKİNLİĞİ Giriş-Amaç: Ailevi akdeniz ateşi (AAA) hastalığında kolşisin başlangıç dozu yetişkinlerde 1-1,5 mg/gün olarak önerilmiştir. Klinik takip ile gerekirse 3 mg/güne kadar arttırabileceği bilinmektedir. EULAR'ın son AAA tavsiye raporunda, 5 yıl ataksız seyreden ve akut faz reaktanları yüksek saptanmayan hastalarda kolşisin dozunun yakın takip ile azaltılabileceği bildirilmiştir. Ancak bu öneriyi destekleyen klinik araştırmaların sayısı fazla değildir. Bu çalışmada, farklı dozlarda kolşisin tedavisi ile hastalığı kontrol altında seyreden AAA hastalarının demografik, klinik ve laboratuvar özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu sayede klinikte takipte günlük kolşisin dozlarının düşürülmesinin daha az riskli olacağı hasta grubunun belirlenmesi planlanmaktadır. Gereç-Yöntem: Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Romatoloji Polikliniği'ne Nisan 2016 ile Nisan 2017 tarihleri arasında başvuran AAA tanılı, 18-65 yaş arasında, ataksız dönemde (en son atak üzerinden en az 1 ay geçmiş) olan 273 hasta çalışmaya alındı. Klinik ve laboratuvar bulguları, MEFV gen mutasyonları, ilaç uyumu, süre ve dozu önceden hazırlanmış bir forma kaydedildi. Elde edilen kohort içerisinde hastalığı kontrol altında olanlar (yılda 4'ten az atak ve ISSF skoru 2), en az 3 yıl ortalama dozu sabit kalmak kaydı ile düşük doz (ortalama günlük kolşisin
Özet (Çeviri)
THE EFFİCACY OF DİFFERENT COLCHİCİNE DOSE İN TREATMENT OF FAMİLİAL MEDİTERRANEAN FEVER Introduction-Aim: Recommended colchicine dose in Familial Mediterranean Fever (FMF) is1-1.5 mg / day in adults. It can be increased up to 3 mg / day if necessary by clinical monitoring. In the final FMF recommendation report of the EULAR, it was reported that after 5 years of stable disease, in appropriate patients, the dose of colchicine may be reduced by close follow-up. However, the number of clinical trials supporting this recommendation is not large. In this study, demographic and clinical characteristics of FMF patients who have been treated with different doses of colchicine and whose disease was under contol were compared. In this clinical study, it is planned to determine the patients who will have less risk of lowering the daily doses of colchicine in clinical follow-up. Materials and Methods: In this study between April 2016 and April 2017 , 273 patients who were admitted to the Bakırköy Dr. Sadi konuk Training and Research Hospital Internal Medicine Rheumatology Polyclinic diagnosed with AAA were enrolled. This patients were between the ages of 18 and 65, non-attacks period and at least one month past last period. Clinical and laboratory findings, MEFV gene mutations, drug compliance, time and dose were recorded in a preformed form. The 'international severity scoring system for familial mediterranean fever' (ISSF) score was calcuted to determine disease severity. In the cohort, patients who were under the control of the disease ( less 4 attacks per year and ISSF score 2), at least two years of treatment with stable dose stable were divided into three groups. This groups were low dose ( average daily dose of colchicine