'The east is a delicate matter' or soviet orientalism in films about Central Asia 1955-1970
'Doğu hassas bir konudur': Filimlerde Sovyet şarkiyatçılığı (1955-1970)
  1. Tez No: 514391
  2. Yazar: ELVIRA KULIEVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAGİHAN HALİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Modernite sinemanın icadıyla beslendiğinden beri, sinema kimlik inşasında ve ortak aidiyet hissinin gelişiminde elzem bir araç haline gelmiştir. Sovyet'in kendi Şark'ını temsil etme meselesi, yani Vladimir Lenin'in vurgusuyla 'en önemli sanat' aracılığıyla orta Asya ve yerlilerinin temsili, bugüne dek akademik dünyada önemli bir araştırma konusu olarak büyük ölçüde ihmal edilmiştir. Sovyet vostok'unda (doğu/şark) veya onunla alakalı yapılan 'kitleler için filmler', fikirlerin karmaşasıyla birlikte Sovyet Oryantalist filmlerinin esasını teşkil eder. Bu yüksek lisans tezi, orta Asya'yı görselleştiren 1955‐1970 yılları arasında yapılmış dört farklı Sovyet filmlerinin söylemsel analizi yoluyla Sovyet Oryantalizmiyle alakalı tartışmalara ışık tutmayı amaçlar. Tezim, aynı zamanda da Rusya ve Rusya'nın 'şarki' komşularıyla olan ilişkisine genel bir bakış sağlayarak farklı tür Rusya devletlerindeki oryantalist söylemin devamlılığını ve bağlantılığını ortaya koyar. Bu çalışmada, Orta Asya'yı bir 'Sovyet' Dünya Görüşü açısından görselleştirmeyi amaçlayan bu kültürel prodüksiyonlarda uygulanmış söylemsel tekniklerin analiz edilmesi yoluyla, bu araçların bazı Sovyet topraklarındaki Müslüman mirasıyla sosyalizm varlığını uzlaştırmada nasıl kullanıldığını incelemeyi amaçlıyorum. Sovyet antiemperyalist söyleminin medenileştirme misyonu bağlamında nasıl görselleştirildiği merak konusudur. Orta Asyalı bir izleyici kitlesi için üretilmiş filmlerde gösterilen Sovyet otoritesinin inşası, Sovyet'in çevresindeki algıları değiştirmeye tam olarak nasıl bir katkıda bulunuştur? Böylelikle, bu tez 1955‐1970 yılları arasında orta Asya ile alakalı yapılmış Sovyet filmlerinde paradoksal bir biçimde ortaya konan güç ve temsil arasındaki ilişkiyi anlamaya yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
From the day modernity was instilled with the invention of motion picture, cinema has become a crucial instrument in the construction of identity and the development of the common sense of belonging. The issue of the Soviet representation of its own Orient, namely central Asia and its inhabitants via the 'most important art' as was emphasized by Vladimir Lenin, till this day has been significantly neglected within academia as a valuable source of research. The 'movies for the masses' which were made in the Soviet vostok (east/orient) or about it, through the complexity of ideas, together make up the Soviet Orientalist films' canon. This MA thesis sheds a new light on the discussions concerning Soviet Orientalism through the discursive analysis of the four different Soviet films that were produced during 1955-1970 visualizing central Asia. Also, my MA thesis demonstrates the continuity and connection of orientalist discourse in various types of Russia statehoods by providing the overview of the relationship between the Russian and its 'oriental' neighbors. Through an analysis of the discursive technics that were implemented in these cultural productions that aimed to visualize Central Asia from a 'Soviet' Weltanschauung, I aim to analyze how these tools were utilized to reconcile the Muslim heritage of certain Soviet territories with the presence of socialism. One wonders how the Soviet anti-imperialist rhetoric visualized in the context of the civilizatory mission? How exactly was the establishment of the Soviet authority depicted in films produced for a central-Asian audience allowing it to influence perceptions in the periphery of the Soviet? As such, this thesis will make a contribution to understanding the relationship between power and representation paradoxically manifested in the cinema productions of the Soviet towards central Asia during 1955-1970.