Prostat adenokarsinomu, yüksek dereceli prostatik intraepitelyal neoplazi ve benign prostat hiperplazisi olgularında immunohistokimyasal CIP2A ekspresyonunun klinikopatolojik parametreler ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between immunohistochemical CİP2A expression and clinicopathological parameters in prostate adenocarcinoma, high grade prostatic intraepithelial neoplasia and benign prostatic hyperplasia
- Tez No: 514434
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİRİN BAŞPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Prostat Adenokarsinomu, Yüksek Dereceli Prostatik İntraepitelyal Neoplazi ve Benign Prostat Hiperplazisi Olgularında İmmunohistokimyasal CIP2A Ekspresyonunun Klinikopatolojik Parametreler ile İlişkisinin Araştırılması Amaç: CIP2A çeşitli insan malignitelerinin progresyonunda rol oynayan bir onkoproteindir. Son zamanlarda birçok kanserde bir prognostik belirteç olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, CIP2A'nın immünohistokimyasal ekspresyonunun klinikopatolojik parametrelerle ilişkisini araştırıp, prostat adenokarsinomunun gelişim, progresyon ve biyolojik davranışındaki rolünü belirlemektir. Yöntem: 105 Prostat Adenokarsinomu, 27 YDPİN, 27 BPH tanısı almış olgulara ait dokularda immünohistokimyasal yöntemle CIP2A boyaması uygulandı. CIP2A ekspresyon skoru ve çeşitli klinikopatolojik parametreler arasındaki ilişki değerlendirildi. Bulgular: CIP2A PA olgularının %96,2'sinde, YDPİN olgularının %55,6'sında ve BPH olgularının % 40,7'sinde eksprese edildi.
Özet (Çeviri)
Investigation of The Relationship Between Immunohistochemical CIP2A Expression and Clinicopathological Parameters in Prostate Adenocarcinoma, High Grade Prostatic Intraepithelial Neoplasia and Benign Prostatic Hyperplasia Objective: CIP2A is an oncoprotein involved in the progression of several human malignancies. It has recently been described as a prognostic marker in many cancers. The aim of the present study was to investigate the immunohistochemical expression of CIP2A in association with the clinicopathological parameters in order to define its role in the development, progression and biological behavior of prostate adenocarcinoma. Materials and Methods: Immunohistochemical staining for CIP2A was performed on the sections of 105 Prostate Adenocarcinoma (PAC), 27 High Grade Prostatic Intraepithelial Neoplasia (HGPIN) and 27 Benign Prostatic Hyperplasia (BPH) tissues. CIP2A expression scores were compared with several clinicopathological parameters. Results: CIP2A was expressed in 96,2% of PAC, 55,6% of HGPIN and 40,7% of BPH tissues.