İşlenebilir lösit esaslı cam-seramiklerin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of machinable leucite-based glass-ceramics for dental applications
- Tez No: 514482
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE YALAMAÇ, DOÇ. DR. MÜCAHİT SÜTÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Anahtar Kelimeler: (Lösit, cam-seramik, frit, kristallenme, karakterizasyon), (Leucite, glass-ceramic, frit, crystallization, characterization)
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı; dental uygulamalar için işlenebilir lösit esaslı cam-seramiklerin üretilmesi ile kimyasal, morfolojik, termal ve mekanik karakterizasyonlarının yapılmasıdır. Cam-seramik malzemeler amorf ve kristal fazlardan oluşan ve dental uygulamalarda yoğun bir şekilde kullanılan malzemelerdir. Dental uygulamalar için önem taşıyan doğal görünüme ve mekanik özelliklere etkisi açısından daha avantajlı olan anortit, mika, sanidin, lösit ya da lityum disilikat esaslı yapılar tercih edilmektedir. Ülkemizde lösit esaslı cam-seramiklerin blok halinde üretimi yapılmamaktadır. Bu çalışmanın, bilimsel olarak özgün, endüstriyel olarak uygulanabilir ve cam-seramik blokların yüksek katma değere sahip ürünlere dönüştürülmesi konusunda önemli bir ihtiyacı karşılamaya yönelik olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada; hazırlanan fritlere farklı ısıl işlemler uygulayarak feldspatik esaslı lösit kristal fazını oluşturmak ve oluşan cam-seramik yapıyı kimyasal, termal, mikroskobik ve mekanik yönlerinden karakterize etmek hedeflenmiştir. Bu kapsamda lösit esaslı cam-seramiklerin üretimi için uygun frit kompozisyonları belirlenerek farklı katkılar içeren iki adet frit üretilecektir. Bu fritler yoğun öğütme kullanılarak ince toz haline getirilmiştir. Üretilen frit tozlarının, fiziksel ve termal özellikleri incelenmiş ve daha sonra frit tozu kuru pres yöntemi kullanılarak blok formunda şekillendirilerek ve bu bloklara farklı ısıl işlem rejimleri uygulanarak kristallenmeleri sağlanmıştır. Üretilen cam-seramikler farklı analiz ve testlerle karakterize edilecektir. Böylece elde edilecek veriler ile ithal ürünlerin yerini alabilecek daha düşük maliyetli yerli cam-seramiklerin üretilebilmesi detaylı olarak araştırılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this project is to produce leucite-based glass-ceramics for dental applications and to make chemical, morphological, thermal and mechanical characterization of them. Glass-ceramic materials are materials which are composed of amorphous and crystalline phases and intensively used in dental applications. Structure based anorthite, mica, sanidine, leucite or lithium disilicate which are more favorable due to their effects on natural appearance and mechanical properties having a big importance for dental applications are preferred. In Turkey, leucite-based glass-ceramics are not produced in block form. It is thought that this project is scientifically unique, industrially applicable, and meets a major need for converting glass ceramic blocks into high added-value products. In this study; it is aimed to produce feldspathic based leucite crystal phase by applying different heat treatments to the prepared frites and to characterize the formed glass-ceramic structure by its chemical, thermal, microscopic and mechanical aspects. In this context, two frits containing different additives produced by determining suitable frit compositions for producing leucite-based glass-ceramics. These frites will be pulverized into fine powder using intensive grinding. The physical and thermal properties of the produced frit powder examined. After that, the frit powder formed into block forms by using dry press method and then crystallization of these blocks provided by applying different heat treatment regimes to them. The produced glass-ceramics will be characterized by different analyses techniques. In this way, production of low cost native glass-ceramics that can replace imported products will be investigated in detail with obtained data.