İnfrapatellar yağ yastığı ödemi ile patellofemoral dizilim bozukluğu ve kodromalazi patellanın ilişkisi
The relationship of oedema in the infrapatellar fat pad with patellofemoral maltracking and chondromalacia patella
- Tez No: 514483
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA DİRİM METE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Anterior diz ağrısı oldukça sık karşılaşılan bir semptom olup ağrı patellanın subkondral bölgesi; yağ yastığı, sinovyum ya da retinakulum gibi bir çok anatomik yapıdan kaynaklanabilir. Bu oluşumlardan infrapatellar yağ yastığı (Hoffa yağ yastığı); MRG'de rutin olarak vizualize edilebilen ve dikkatle değerlendirilmesi gereken önemli anatomik yapılardan biridir. Bu çalışmanın amacı; infrapatellar yağ yastığının özellikle superolateralinde oluşan ödem ve hasarın patellar instabilite ile ilişkisini ortaya koymaktır. Ayrıca kondromalazi patellanın patellar instabilite ile ilişkisi olup olmadığının tespiti de çalışmanın bir diğer amacını oluşturmaktadır. Ocak 2010-Ocak 2013 tarihleri arasında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde (herhangi bir ön tanıyla) diz MRG tetkiki yapılmış, travma öyküsü olmayan, infrapatellar yağ yastığının superolateralinde ödemi bulunan 50 hasta ve bulunmayan 50 kontrol hastası çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların diz MRG tetkikleri üzerinde 5 farklı ölçüm gerçekleştirilmiş ve iki grup arasında fark olup olmadığı tespit edilmiştir. İnfrapatellar yağ yastığında ödemi olan olguların oluşturduğu hasta grubunda; troklear sulkus açısı ve Insall–Salvati index değerlerinin normal grup olguların değerlerinden istatistiksel olarak anlamlı yüksek olduğu saptanmıştır. (p=0.001). Hasta grubu olguların troklear sulkus derinliği (p=0.001) ve lateral patellofemoral açı (p= 0.010) değerleri normal grup olguların değerlerinden istatistiksel olarak anlamlı düşük bulunmuştur. Patellar translasyon değerleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p=0.957). Ayrıca infrapatellar yağ yastığında ödemi olan hastalarda patella alta görülme sıklığı istatistiksel olarak anlamlı oranda yüksek bulunmuştur (p=0.001).
Özet (Çeviri)
Anterior knee pain is a quite common symptom that can be originated from a lot of anatomical region such as subchondral region of patella, synovium or retinaculum. Infrapatellar fat pad (Hoffa fat pad), one of these regions, is one of the important anatomical structures which can be visualized on MRI as a routine and should be considered carefully. The aim of this study is to look for any association between oedema and injury especially in the superolateral portion of the infrapatellar fat pad and patellar maltracking. To determine whether there is a relationship between chondromalacia patella and patellar instability is another object of the study. 50 patients with oedema in the superolateral portion of the infrapatellar fat pad without any history of trauma and 50 control patients with a normal infrapatellar fat pad who underwent knee MRI with any preliminary diagnosis within Izmir Katip Celebi University Ataturk Training and Research Hospital between January 2010 and January 2013 were included to the study. Five patellar maltracking parameters were measured in all the knee MRI scans of the patients and whether there is a difference between the two groups were identified. Trochlear sulcus angle and the Insall–Salvati index of the patients with oedema in the infrapatellar fat pad (study group) were significantly higher than the control group ((p=0.001), trochlear sulcus depth and lateral patellofemoral angle of the patients with oedema in the infrapatellar fat pad (study group) were significantly lower than the control group (p= 0.010). No significant difference in patellar translation was found between two groups (p=0.957). The prevalence of patella alta was found significantly higher in the patients with oedema in the infrapatellar fat pad (p=0.001).