Kampus tasarımında sürdürülebilirlik ilkeleri ve Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Yerleşkesi örneği
Sustainability principles in campus design and burdur Burdur Mehmet Akif Ersoy University Campus sample
  1. Tez No: 514501
  2. Yazar: BİRKAN ÖZİPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM ATEŞ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekansal Planlama ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüzde modern yapılaşma ve mimari devrimin bir getirisi olarak ortaya çıkan birçok çevresel sorun sadece kendi başına değil aynı zamanda hem ekonomik hem de sosyo-kültürel alanlarda da sorunlar teşkil etmektedir. Bu sorunların çözümündeki ana fikir olan 'Sürdürülebilirlik ve Sürdürülebilir Tasarım' anlayışının temelinde yatan, doğayla savaşmadan ve onu yok etmeden gelecek nesillerin ve yeryüzünün gelişimini ve korunmasını sağlamaktır. Bu anlayışı sadece yapılarımızdaki mimari tasarımlarda işlevsel olarak gerçekleştirmek yetmez; bunu her bir bireyin kendi sosyal hayatına uyarlaması ve yaşatması gereklidir. Bu da eğitim ve öğretimle mümkündür. Bu konuda eğitim kurumları ve sivil toplum kuruluşlarına da toplumu bilinçlendirme konusunda büyük rol düşmektedir. Üniversitelerin yürüteceği 'Sürdürülebilir Kampüs' felsefesi sayesinde, bünyelerinde barındırdığı tüm personel, akademisyen ve öğrencilerinin yaşam tarzlarında enerji tasarrufu bilinci geliştirilecek ve gelecekte bu bilinçle yetişen nesillerin topluma örnek olması sağlanacaktır. Yeşil enerji sistemlerini üniversitelerle birlikte diğer kurum ve kuruluşların da kullanması, toplum bünyesinde de kullanımı noktasında örnek teşkil etmiş olur. Böylece tüm kurumların, şahıs işletmelerin ve üniversite kampüslerin, enerjilerini bağımsız olarak üretebilir hale gelmelerini sağlayacaktır. Bu da içinde yaşadığımız ekolojik çevrenin kirlenmesini ve yeryüzünün doğal kaynaklarının kullanımından kaynaklı sarfiyatını en aza indirmiş olacaktır. Bu çalışmanın ilk bölümünde üniversite ve kampüs kavramları tanımlanarak, kampüs yerleşimindeki kentsel kriterler incelenecektir. Daha sonra ikinci bölümde 'Sürdürebilir Kampüs' ve 'Üniversite Kampüslerinde Sürdürülebilirlik' kavramları incelenecektir. Üçüncü bölümde ise 'yeşil kampüs' projelerinin Türkiye'deki örnekleri aktarılacaktır. Son bölümde ise, tez konuma örnek olması için ele aldığım Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İstiklal Yerleşkesi'ni mevcut durumuyla inceleyip, günümüzde geliştirilen 'Yeşil Kampüs' projeleriyle farklılıkları irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
Many environmental problems that arise today as a result of modern restructuring and architectural revolution are not only on their own but also in economic and socio-cultural areas. The main idea in solving these problems is to ensure the development and preservation of future generations and the earth without fighting and destroying nature, based on the concept of 'Sustainability and Sustainable Design'. It is not enough to realize this understanding functionally only in the architectural designs of our structures; it is necessary for each individual to adapt and live for his or her social life. This is possible with education and training. Educational institutions and non-governmental organizations also play a major role in raising public awareness. Through the 'Sustainable Campus' philosophy that will be run by the universities, energy conservation awareness will be developed in the lifestyles of all the staff, academics and students in the society, and it will be ensured that generations raised with this consciousness will be a collecting example in the future. The use of green energy systems by universities as well as other institutions and organizations is an example of the point of use in society. This will enable all institutions, individual businesses and university campuses to become independent producers of their energy. This will minimize pollution of the ecological environment we live in and the consumption of the earth's natural resources. In the first part of this study, the concepts of university and campus will be defined and the urban criteria in campus settlement will be examined. In the second part, the concepts of 'Survivable Campus' and 'Sustainability in University Campuses' will be examined. In the third part of 'green campus' projects will be transferred to examples in Turkey. In the last part, Mehmet Akif Ersoy University I will examine the İstiklal Campus in order to be an example of thesis position and examine the differences with the 'Green Campus' projects developed today.