Koroner bypass cerrahisinde kullanılan hiperoksik ve normoksik kardiyopulmoner bypass yöntemlerinin miyokardiyal hasar ve oksidatif stres açısından karşılaştırılması
Comparison of hyperoxic and normoxic cardiopulmonary bypass during coronary bypass surgery in terms of myocardial damage and oxidative stress
  1. Tez No: 514579
  2. Yazar: AHMET CAN TOPÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS KAYACIOĞLU, UZMAN AHMET BOLUKÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda elektif izole koroner arter bypass greft ameliyatı yapılan yetişkin hastalarda hiperoksik ve normoksik kardipulmoner bypass tekniklerinin etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. YÖNTEM: Kasım 2017 ve Nisan 2018 tarihleri arasında elektif izole on-pump koroner bypass ameliyatı planlanan yetişkin hastalar çalışmaya dahil edildi. Ameliyat öncesi son 7 gün içerisinde akut koroner sendrom geçiren, kardiyak aritmisi olan, kronik böbrek veya karaciğer hastalığı olan, karotis arter stenozu haricinde periferik arter hastalığı olan ve kritik preoperatif durumdaki hastalar çalışmanın dışında tutuldu. Planlanan kardiyopulmoner bypass yönetim tekniğine göre hastalar“hiperoksi”ve“normoksi”gruplarını oluşturdular. Hiperoksi grubundaki hastalar anestezi indüksiyonu sırasında %70, hipotermik bypass sırasında %50 ve ısınmada %70 FiO2 ile oksijenlendirildiler. Bu oranlar normoksi grubunda sırasıyla %35, %35 ve %45 idi. Kardiyopulmoner bypass öncesi ve reperfüzyon sonrası tüm hastalardan koroner sinüs kanı örneklemesi yapılarak miyokardiyal total oksidan ve antioksidan aktivite ölçüldü. Hastaların klinik seyirleri ve rutin biyokimyasal parametreleri izlendi. Primer sonlanım noktaları olan hastane içi veya 30 günlük mortalite, yoğun bakım ünitesi yatış süreleri ve hastane yatış süreleri not edildi. BULGULAR: Çalışma süresince hiçbir hastada hipoksemik bir ölçüm saptanmadı, hipoksiye bağlı herhangi bir komplikasyon yaşanmadı. Hiperoksi grubundaki hastaların miyokardiyal total oksidan aktivitesi anlamlı olarak daha yüksekti (p=0,03). Primer sonlanım noktaları olan cerrahi mortalite, yoğun bakım ünitesi yatış süresi ve hastane yatış süresi açısından gruplar arasında anlamlı istatistiksel fark belirlenmedi. (sırasıyla p=1, p=0,82, p=0,54). SONUÇ: Normoksik kardiyopulmoner bypass, elektif koroner bypass ameliyatı yapılan yetişkin hastalarda güvenle uygulanabilir ve hiperoksik bypass'a kıyasla daha az miyokardiyal serbest radikal üretimine yol açmaktadır. İki yöntem arasında cerrahi mortalite, yoğun bakım ünitesi yatış süresi ve toplam hastane yatış süresi açısından anlamlı fark yoktur.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: We aimed to compare the effects of hyperoxic versus normoxic cardiopulmonary bypass in adult patients undergoing isolated, elective coronary artery bypass graft surgery. METHODS: Adult patients scheduled to undergo an elective isolated on-pump coronary artery bypass graft surgery between November 2017 and April 2018 were enrolled in the study. Patients with history of acute coronary syndrome 7 days prior to surgery, or cardiac arrhythmia, or chronic renal or liver disease, or peripheral vascular disease other than carotid artery disease, or preoperative critical state were excluded. Patients were randomized into“hyperoxia”or“normoxia”groups according to the planned oxygenation technique during cardiopulmonary bypass. Patients in the hyperoxia group were oxygenated with an FiO2 of 70% during anesthetic induction, 50% during hypothermic bypass, and 70% during rewarming. Patients in the normoxia group received 35%, 35% and 70% oxygen, respectively. Coronary sinus blood samples were taken before initializing cardiopulmonary bypass and after reperfusion, and myocardial total oxidant and antioxidant states were measured. Clinical course and routine biochemical parameters were observed. Primary endpoints of in-hospital or 30-day mortality, length of intensive care unit stay, and length of hospital stay were noted. RESULTS: During the course of the study, we did not observe any hypoxemic measurements or complications attributable to hypoxia. Myocardial total oxidant status was significantly higher in the hyperoxia group. There was no statistically significant difference among groups regarding primary endpoints of surgical mortality, length of intensive care unit stay, and length of hospital stay. CONCLUSIONS: Normoxic cardiopulmonary bypass is a safe technique in adult patients undergoing elective coronary artery bypass graft surgery, and is associated with less production of myocardial free radicals compared to hyperoxic cardiopulmonary bypass. There is no significant difference in terms of surgical mortality, length of intensive care unit stay, and length of hospital stay between the two techniques.