Futboldaki cinsiyetçi söylem ve davranışların kadın taraftarlar üzerinde yarattığı sosyal kaygı ve erkek taraftarların toplumsal cinsiyet algısı düzeyi
Social anxiety of female fans, affected by sexist discourse and behaviors in football and gender perceptions of male fans
  1. Tez No: 514689
  2. Yazar: EGİT BULDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Araştırmanın amacı erkek bireylerin toplumsal cinsiyet algıları ve kadınların futbolda yapılan cinsiyetçi söylemler doğrultusunda yaşadıkları sosyal kaygı ve kaçınma düzeylerinin ortaya konmasıdır. Bu amaçla araştırmaya 75 kadın ve 75 erkek olmak üzere 18-35 yaş arasında 150 üniversite öğrencisi katılmıştır. Verilerin toplanmasında Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği ve kadın bireylere Liebowitz Sosyal Kaygı ve Kaçınma Ölçeğinden faydalanılmıştır. Verilerin analizinde İlişkili Örneklem T-Testi, Bağımsız Örnekler T-Testi, ANOVA ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Bulgulara göre maça gitme sayısı az olan kadın bireylerin, maça gitme sayısı daha fazla olan bireylere kıyasla sosyal kaçınma düzeylerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bulgulara göre maça gitme sayısı az olan kadın bireylerin, maça gitme sayısı daha fazla olan bireylere kıyasla sosyal kaygı düzeylerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to reveal the gender perceptions of male individuals and the levels of social anxiety and avoidance due to sexist discourses in football. For this purpose, 150 university students between the ages of 18-35, 75 female and 75 male participated in theresearch. The Gender Perception Scale for collecting data and the Liebowitz Social Anxiety and Avoidance Scale for female subjects were used. In the analysis of the data, Paired Sample T-Test, Independent Sample T-Test, ANOVA and Pearson Correlation Analysis were used. According to findings, it was determined that women who had low participation levels to football games tend to have higher levels of social avoidance than women who had high participation. According to findings, it was determined that women who had low participation levels to the football games tend to have higher level of social anxiety than women who had high participation levels.