Tarihsel gelişim süreci içerisinde küreselleşmenin insan kaynakları yönetimi değişimine etkileri
The effects of globalization on human resource management change in the historical development process
- Tez No: 514688
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL MÜTERCİMLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Küreselleşme, özellikle teknoloji alanında yaşanan gelişmeler neticesinde coğrafi sınırların neredeyse sadece harita üzerinde bırakıldığı, ülkeler arasında, ekonomik, sosyal, politik açılardan ilişkilerin geliştiği ve bunu destekleyici işbirliklerinin her geçen gün yoğunluk kazandığı, bilgi, sermaye, ham madde gibi unsurların dünya çapında serbest dolaşımı neticesinde işletmelerin farklı bir çok ülkede faaliyet gösterebilme imkânını bulduğu, üretim ve tüketim dâhil olmak üzere hemen hemen her konunun dünya ölçeğinde planlandığı ve yürütüldüğü bir süreç olarak tanımlanabilir. Küreselleşme, işletmelerin örgüt yapıları ve yönetsel faaliyetlere bakış açılarını da önemli ölçüde değiştirmiş, işletmelerin yönetim ve işletme fonksiyonlarına yeni ve farklı bir boyut getirmiştir. Değişen dünya düzeni, yeni politik anlayış, kültürel ve ekonomik alanlardaki gelişmeler, dünya çapında faaliyet gösteren şirketlerin de operasyon ağında genişlemelere ve değişikliklere yol açmıştır. Küreselleşme süreci ile birlikte işletmeler faaliyetlerini ulusal sınırların ötesine taşıma imkânı bulmuşlardır. Birden fazla ülkede faaliyet gösteren ve sayıları her geçen gün artan çok uluslu işletmelerin yapısal farklılıkları, insan kaynaklarının yönetimde uluslararası yaklaşımı gerekli kılmıştır. Bu tez küresel işletmelerde insan kaynakları yönetiminin gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Globalization is the result of the free circulation of information, capital, raw materials, etc., which are developed almost exclusively on geographical boundaries as a result of the developments in the field of technology, the relations between the countries develops economically, socially and politically, can be defined as a process in which almost all businesses, including production and consumption, are planned and run on the world scale, where businesses have the opportunity to operate in many different countries. Globalization has also significantly changed the way businesses view organizations and managerial activities, bringing a new and different dimension to the management and business functions of enterprises. The changing world order, new political understanding, developments in the cultural and economic spheres have led to expansion and changes in the operation network of companies operating around the world. Along with the globalization process, they have had the opportunity to move their operations beyond national boundaries. Structural differences in multinational corporations operating in more than one country and increasing in number day by day, necessitated an international approach to human resources management. This thesis emphasizes the necessity of human resources management in global enterprises.