Heft Peyker Mesnevisi: Hikâyelerdeki mitolojik unsurlar
The Heft Peyker: Mythic Elements in its stories
- Tez No: 514709
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL KOCAER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez, yazmış olduğu eserlerle İran edebiyatında olduğu kadar Türk edebiyatında da önemli bir yere sahip olan Nizâmî'nin, konusunu Sâsânî hükümdarı Behrâm-ı Gûr'un efsanevi hayatından alan ve Behrâmnâme ya da Heft Günbed adıyla da bilinen Heft Peyker mesnevisini incelemektedir. Heft Peyker mesnevisi, bir ana hikâye ile yedi alt hikâyeden oluşur. Her bir hikâyeyi, farklı bir cariye, farklı bir gece, farklı renk bir köşkte Behrâm'ı avutmak için anlatır. Türkçeye 'Yedi Yıldız', 'Yedi Talih', 'Yedi Baht', 'Yedi Suret' veya 'Yedi Güzel' olarak çevrilen Heft Peyker, isminden de anlaşılacağı üzere yoğun mitolojik unsurlar barındırmaktadır. Bu tezde, Anadolu sahasında yazılmış olan Türkçe Heft Peyker mesnevileri Nizâmî'nin Heft Peyker'i ile birlikte okunarak günler ve renkler gibi çeşitli sembollerle ifade edilen mitolojik unsurlar incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the Heft Peyker, which was first composed by Nizamî, who was a renowned and influential poet both in Persian and Turkish literature. The Heft Peyker is also famous for Behrâmnâme or Heft Günbd, and it is based on the legendary life story of Behrâm-ı Gûr, the Sasanian king. The poetic work consists of one main story and seven substories, and each story is told by a different concubine, in a different night, and in a different coloured pavilion, to comfort Behrâm. This poetic work is translated into Turkish under various titles, such as 'Seven Stars', 'Seven Luck', 'Seven Images' or 'Seven Beauties'. As these titles suggest, the work includes intense mythological elements. With a comparative analysis of the Heft Peyker by Nizami with its Turkish translations and interpretations, this thesis examines the mythological elements both in the main story and in substories, which were expressed by various symbols, such as days and different colours.