Yama ve yapıştırıcı kullanılarak tamir edilmiş kompozit levhaların burkulma davranışı üzerine termal yaşlanma etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of thermal aging on the buckling behavior of repaired composite plates using patches and adhesives
  1. Tez No: 514732
  2. Yazar: BARAN ERKEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, dış kısmından yama ve yapıştırıcı kullanılarak tamir edilmiş kompozit levhaların burkulma davranışları üzerine termal yaşlanma etkileri deneysel olarak araştırılmıştır. Ortasına dairesel delik açılmış, sekiz tabakalı epoksi reçine matrisli örgülü cam elyaf takviyeli kompozit levhalar, yine aynı levhalardan elde edilen yamalar ile birleştirilmiştir. Yapıştırıcı olarak ticari bir ürün olan Loctite 3471™ marka çift bileşenli yapıştırıcı kullanılmıştır. Tek ve çift yüzünden yama yapıştırılarak tamir edilen kompozit levhalarda sıcaklık değişimi ve yapıştırıcı kalınlığı parametrelerinin değişiminin burkulma yükü üzerine etkileri araştırılmıştır. Termal yaşlanma etkilerini incelemek için 2 saat, 4 saat, 6 saat ve 8 saat süreyle numuneler 75 ℃, 100℃ ve 150℃'ye maruz bırakılmıştır. Yapıştırıcı kalınlığı 0.2 mm, 0.4 mm, 0.6 mm ve çift yüz 0.8 mm olacak şekilde tamir edilmiş numuneler kullanılmıştır. Sonuç olarak sıcaklık, zaman ve yapıştırıcı kalınlığının değişiminin kritik burkulma yüklerini % 18.81 ile % 116.10 arası değişen oranlarda etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this paper, buckling behaviors of composite materials which are patched and adhesived from outer surface, under the thermal aging effects are analyzed experimentally. Eight-layer epoxy resin matrix woven glass fiber composite plate with cirrular hole in the middle and patches from the same plates has been patched. As adhesive double compounded Loctite 3471™ commercial brand was used. Effects of temperature variation and adhesive thickness on plates with patches are applied to single surface or both surfaces to the buckling load are investigated. For to examine the temperature change effects samples, samples are hold 2 hours, 4 hours, 6 hours and 8 hours long in 75 oC, 100 oC, and 150 oC environments. For to examine the adhesive thickness effects, at single surface patched plates adhesive thickness was 0.2 mm, 0.4 mm, 0.6 mm and for double surface patched plates adhesive thickness was 0.8 mm. As a result, it was determined that changes in temperature, time and adhesive thikness affected the critical buckling loads from 18.81 % to 116.10 %.