Kompozit yama ile kuvvetlendirilmiş çentikli kompozit malzemelerin düşük hızlı darbe davranışlarının incelenmesi
Investigation of impact behavior of notched composite materials with composite patch under low velocity
  1. Tez No: 520240
  2. Yazar: ERCAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında, kompozit yamalarla tamir edilmiş çentikli kompozit malzemelerin düşük hızlı darbe davranışları deneysel olarak incelenmiştir. Bu çalışma sayesinde, tamir işleminde kullanılan kompozit yamanın geometrisi ve et kalınlığının, tamir edilen kompozit malzemelerin darbe davranışları üzerinde etkileri deneysel olarak incelenmiştir. İlk aşama olarak laboratuvar ortamında vakum infüzyon tekniği kullanılarak farklı geometride ve kalınlıkta katmanlı kompozit yama üretimleri gerçekleştirildi. Sonrasında, kare ve dikdörtgen geometrilerinde kesilmiş kompozit malzemelere iki farklı tip çentik açıldı. Çentik açılan kompozit malzemelere, dikdörtgen ve kare şeklinde kesilen farklı kompozit yamalar, yapıştırıcı vasıtası ile yapıştırıldı. Daha sonrasında, yama uygulanmamış iki farklı geometriye sahip çentikli kompozit malzemelere ve yama uygulanmış çentikli kompozit malzemelere farklı düşük hızlarda darbe deneyleri yapıldı. Tamamlanan darbe deneyi sonuçları kuvvet-zaman grafikleri ve kinetik enerji-zaman grafikleri ile irdelenmiş, deformasyona uğramış malzemelerin görüntüleri SolidWorks'te yüzey alanı ölçümüyle incelenmiştir. Bu deneysel çalışma ile farklı geometrideki kompozit yamalar ile farklı tür ve kalınlıktaki kompozit yamaların, çentikli kompozit malzemeler üzerindeki düşük hızlı darbelerin deformasyonları incelenmiştir. Yapılan deneyler ve teknik analizler doğrultusunda kompozit yamaların hasarı önlemede önemli bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, low speed impact behaviors of notched composite materials repaired by composite patches have been experimentally investigated. In this study, effects of thickness and geometric structure of composite patches on the impact behavior of the repaired composite materials have been experimentally investigated. As a first step, a vacuum infusion technique have been used to produce layered composite patches as different geometric structure and different thicknesses in the laboratory. After that, the produced composite materials were notched in two different types. Rectangular and square cut composite patches were adhesively bonded to produced notched composite materials with adhesive. Then, low velocity impact tests have been applied to have two different types unpatched notched and patched notched composite materials. Completed impact test findings inspected with kinetic energy-time graphs and force-time graphs, in addition that damaged images of composite materials were investigated with surface are method by SolidWorks. In conclusion with this study effects of different geometric structure, type and different thickness of composite patches on the low velocity impact deformation of notched composite materials have been searched. It has been observed that in the direction of the experiments and technical analyzes, the composite patches have an important effect on the damage prevention.