Avrupa Birliği Vergi Hukukunun üçüncü devletlerin Vergi Hukukuna etkisi: Türkiye örneği
Impact of the European Union's Tax Law on Tax Law of third states: The case of Turkey
- Tez No: 333296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Uluslararası İlişkiler, Economics, Finance, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Ekonominin küreselleşme durumunda gerçek ile tüzel kişiler faaliyetlerini dünya çapında göstermektedir. Bu durumun yarattığı vergi rekabeti sonucunda AB ülkeleri ve AB ülkeleri ile ekonomi ilişkilerde bulunan üçüncü ülkeleri uluslararası pazarlama uygulamalarında stratejik düşünce ve yönetime ağırlık vermektedirler. Ayrıca pazar ortamında ulusal vergi sistemleri arasındaki farklılığın varlığı da ulusal vergi sistemlerin uyumlaştırmasını gündeme getirmektedir. Bununla birlikte, devletlerin vergi sistemlerinden vazgeçip ortak bir sisteme uyum sağlamalarını zor olduğunu belirginleşmektedir. AB üye ülkeler arasında vergi rekabeti sorunu AB vergi hukukunu oluşturmuştur. Ancak bu vergi hukuku ulusal vergi hukukundan farklı olup tavsiye niteliği taşımaktadır. Ancak bu hukuk sistemi üye ülkelerin ulusal vergi hukuklarıyla beraber uygulanmakta ve ulusal vergi sistemlerin oluşmasında üye ülkeleri belli sınırlar içerisinde bırakmıştır.Globalleşme durumunda pazar AB sınırları dışına çıkmıştır, ancak üçüncü ülkelerin vergi sistemlerini oluşması AB'nin yetki alanı değildir. Vergi sistemlerin farklılığı yabancı yatırımlar ve çalışma gücü için çekicilik ya da iticilik durumunun ortaya çıkmasına, çifte vergilendirme ve diğer ticaret zorluklarına neden olmaktadır. Ayrıca yabancı mal ve hizmetlere iç mal ve hizmetlerden farklı vergi uygulamaları söz konusu mal ve hizmetlerin piyasada serbest dolaşımını engellemektedir.Pazar koşulları vergi sistemlerin yakınlaştırmaya, ticaretin engellerini ise kaldırmasını zorlarlar. Türkiye üçüncü ülke olarak son yıllarda AB vergi sistemine uyum konusunda çok önemli gelişmeler kaydetmiştir, ancak alandaki önemli eksikler hala kaldırılmamıştır. Bu proje kapsamında AB'nin vergi hukukunun olumlu gelişmeleri Türk vergi hukukunu nasıl etkilediğini gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the economical globalization, individuals and legal persons operate around the world. As a result of tax competition created by this situation in the international marketing practices of EU countries and third countries, which have economic relations with EU?s countries attach great importance to strategic thinking and management. In addition, the existence of differences between the national tax systems in market environment should be developed in the harmonization of national tax systems. However, it is apparently that giving up a national tax systems and adapting to common tax system for states is difficult. The problem of tax competition between EU member states, has established EU?s tax law. However, this tax law is different from the national tax law, because it have the character of advice. However, this legal system implemented on a par with the national tax law and in the process of forming a national tax systems member states has left within certain limits.In the state of globalization market goes way beyond the EU?s borders, but the formation of tax systems of third countries' isn?t a jurisdiction of EU. The difference between tax systems is a reason for attractiveness or repellency for foreign investments, work force and leads to double taxation and other business challenges. In addition, practices different taxation for domestic and foreign goods and services prevent the free movement of them in the market.Market conditions are challenging tax systems for closing and removing of trade barriers. In recent years Turkey as the third country has made very significant progress in harmonization with the EU tax system, but important shortcomings are still not removed. Under this project are shown how the positive developments of the EU's tax law affected Turkish tax law.