A Needs analysis for Anadolu University Civil Aviation students ESP courses
Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu öğrencilerinin mesleki İngilizce'de dil ihtiyaç analizi
  1. Tez No: 51488
  2. Yazar: HÜLYA PİŞİREN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEYDA ÜLSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma Anadolu Üniversitesi, Sivil Havacılık Yüksek Okulu öğrencilerinin havacılık İngilizcesi'nde dil ihtiyaçlarını belirlemek üzere yapılmıştır. Birinci bölümde konuya giriş yapılarak, sorun, çalışmanın amacı, varsayımları ve araştırmanın genişliği ve sınırlamaları verilmiştir. İkinci bölümde, özel amaçlı dil eğitimi üzerinde durularak dil ihtiyaç analizi kavramı açıklanmıştır. Ayrıca özel amaçlı dil eğitiminde program düzenleme ve değişik program tiplerine de değinilmiştir. Üçüncü bölüm araştırmanın düzenlenmesi, deneklerin seçimi, çalışmayla ilgili verilerin derlenmesi ve bu verilerin analizi konularını kapsamaktadır. Dördüncü bölümde, verilerin istatistiksel çalışmaları yapılarak incelenmiştir. Beşinci ve son bölüm çalışmanın kısa bir özetiyle birlikte değerlendirilmesi ve ileriki çalışmalara yönelik önerileri kapsamaktadır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is devoted to analysing the linguistic needs of the students in terms of Aviation English in the Civil Aviation School of Anadolu University. In Chapter I, background to the problem is given briefly. In this chapter, the problem, the purpose of the study, its assumptions and its scope and limitations are also explained. In Chapter II, language teaching for ESP are reviewed and the concept of needs analysis is explained. Syllabus design in ESP and different syllabus types used in ESP are also reviewed. Chapter III is concerned with the research design, selection of subjects, data collection and data analysis. In Chapter IV, statistical analysis which derived from the data is presented and interpreted. Chapter V includes the short summary of the study with discussion and suggestions.