Bazı sıcak iklim çim buğdaygillerine farklı üstten tohumlama zamanlarının etkileri
The effects of different overseeding dates in some warm-season turfgrasses
- Tez No: 514932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHÇET KIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırma, 2014-2016 yıllarında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'nün Bornova/İzmir'deki deneme alanlarında yürütülmüştür. Araştırmada; bitkisel materyal olarak özel sektörce pazara sunulan ve çim alan düzenlemelerinde yaygın olarak kullanılan sıcak iklim çim bitkileri (Cynodon dactylon, Cynodon dactylon x Cynodon transvaalensis) yanında ülkemizde yeni yeni yaygınlaştırılmaya çalışılan türler (Paspalum vaginatum ve Zoysia japonica) de ele alınmış ve seçilen tüm çim bitkilerinde, sonbahar mevsiminde farklı üstten tohumlama zamanlarının (15 Eylül, 30 Eylül, 15 Ekim ve 30 Ekim) etkisinin araştırılması hedeflenmiştir. Bu amaçla uyku süreci/dormansi (gün), çıkış hızı (gün), kaplama hızı (gün), sonbahar geçişi (1-9 puan), ilkbahar geçişi (1-9 puan), doku (mm), kaplama derecesi (1-9 puan), yabancı bitki oranı (1-9 puan) renk (1-9 puan), görsel çim kalitesi (1-9 puan) gibi yeşil alan kalite özellikleri yanında top zıplama yüksekliği (cm), güç indirgemesi (%), düşey deformasyon (mm) gibi oynama kalitesi özellikleri de ele alınmıştır. Elde edilen bulgulara göre, deneme lokasyonunu oluşturan ve Akdeniz İklim Kuşağı'nı temsil eden ekolojilerde, sıcak iklim çim bitkilerinin kış mevsiminde görülen dormansi sürecindeki olumsuzluklarının giderilmesi amacıyla, Lolium perenne L.'nin başarı ile kullanılabileceği ve en uygun üstten tohumlama zamanının 15 Ekim olarak önerilmesi gerektiği kanaatine varılmıştır. Ayrıca, araştırmada incelenen tüm sıcak iklim çim bitkilerinin, oynama özellikleri açısından, kış mevsiminde üstten tohumlama yapılarak alt ve üst sınırlar arasında uygun standartlarda oynama yüzeyi sağladıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the research fields of Field Crops Department of Agriculture Faculty, Ege University, Bornova/Izmir during 2014-2016 years. Some commercial and widely used warm season turf grasses (Cynodon dactylon, Cynodon dactylon x Cynodon transvaalensis) and newly introduced turf grasses (Paspalum vaginatum ve Zoysia japonica) were chosen as crop material in this research study and to search on the effect of overseeding techniques imposed in different dates (15 September, 30 September, 15 October ve 30 October) on the these selected warm season turfgrasses during autumn season were targeted. For this purpose, dormancy period (days), germination rates (days), cover speed (days), fall transition (1-9 scores), spring transition (1-9 scores), turf texture (mm), cover rate (1-9 scores), weed invasion (1-9 scores), turf color (1-9 scores), visual turf quality (1-9 scores) were tested in addition to ball rebound (cm), force reduction/shock absorption (%) and vertical deformation (mm) peculiarities as playing quality characteristics. Results obtained from the investigation displayed that Lolium perenne L. could be used successfully to mitigate the problematic faces of warm season turf grasses durig their dormancy period in Mediterrenean climatic ecologies and revealed that the suggestion for most ideal overseeding time was 15 October. Data also showed that all warm season turf grasses were provided proper playing grounds with available standard limits in terms of playing quality.